nieporównywalnie

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

nieporównywalny «taki, którego nie można porównywać»
• nieporównywalnie • nieporównywalność

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Bairiki
24.12.2004
Pytałem już kiedyś o słowo Bainki występujące w państwa SO. Znalazłem w Internecie link: http://www.poesiejardins.com/oceanie.htm. Jest tam napisane, że Bainki to stolica Kiribati, tymczasem w państwa encyklopedii stolicą Kiribati jest Bairiki. Czy możliwe, że Bainki to błąd? W piśmie ri i n są do siebie podobne, zwłaszcza, gdy piszący „zje” kropkę nad i. W ogóle Bairiki występuje w Internecie nieporównywalnie częściej od słowa Bainki.
deorbitacja czy dezorbitacja?
2.10.2011
Witam,
Nurtuje mnie kwestia poprawnej pisowni tego terminu, nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć dezorbitacja wydaje mi się bliższa polskim normom, to deorbitacja jest nieporównywalnie częściej stosowana. Dziękuję za stworzenie tak znakomitej poradni i proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
Sebastian
Magać / majgać i majgany
3.09.2018
Moje pytanie dotyczy określenia majgany/a. Moja koleżanka często go używa do określenia osoby żywej, sprytnej, obrotnej. Twierdziła, że to zwrot z gwary podhalańskiej, jednak ja spotkałam się raczej z określeniem śwarny, a majgany słyszałam po raz pierwszy od niej, mimo że na Podhalu się wychowałam. 

Zatem chciałam zapytać, z jakiej gwary czy też regionu Polski pochodzi to określenie? Serdecznie dziękuję!

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... ta bliska-daleka dziewczyna. Jakie będzie jej życie. Szanse ma nieporównywalnie lepsze od matki. I ściśnienie serca. Jej córka. Jej miłość...
  • ... ze względu na centralne położenie w Europie i swój potencjał, nieporównywalnie większy niż malutkiej Irlandii.
    - Prawie 40 mln Polaków to liczba...
  • ... tego spodziewać w krajach postkomunistycznych, gdzie skala zamierzeń prywatyzacyjnych jest nieporównywalnie większa, a utrudnienia poważniejszej natury. Ograniczę się do wyliczenia ważniejszych...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego