niespecjalnie

Wielki słownik ortograficzny PWN

nie•spe•cjal•nie (nieszczególnie, nie bardzo)

Słownik języka polskiego PWN

niespecjalny
1. «niezbyt dobry»
2. daw. «niedotyczący jakiejś specjalności»

• niespecjalnie

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Advocaat
20.11.2006
Dzień dobry!
Jaką literą powinniśmy pisać advocaat? W internetowej encyklopedii PWN jest wielka litera, ale ta pisownia niespecjalnie mnie przekonuje.
Pozdrawiam
Do trzech razy sztuka
28.03.2003
Skąd wzięło się powiedzenie „Do trzech razy sztuka”? Trójka ma znaczernie magiczne, to tłumczy jej miejsce, ale skąd popularność sztuki (błąd w sztuce, to nie sztuka, sztuka wojenna itp.)?
powtarzanie wyrazów
5.04.2002
Kiedy byłem w szkole, moja polonistka zawsze poprawiała mi na czerwono zdanie: "Moim ulubionym okresem jest okres romantyzmu". Oczywiście chodziło o powtórzenie słowa okres. Wtedy mnie to bulwersowało, dziś zgadzam się z oceną polonistki. Niemniej w wielu przypadkach powtórzenie tego samego wyrazu jakoś mnie nie razi.
Pomijam tu oczywiście przypadki, kiedy chodzi o świadomy zamysł stylistyczny; pomijam wszelkie dilogie, anafory itp. Chodzi mi o zwykły tekst i o takie sytuacje, gdy trudno ocenić, czy powtórzenie już jest nadużyciem, czy jeszcze nie. W niniejszym pytaniu powtarzają się powtórzenie, przypadki, chodzi o, a także polonistka, którą mogłem zastąpić nauczycielką, ale nie zrobiłem tego, ponieważ wydaje mi się, że nie trzeba. Ale może trzeba?
Albo takie zdanie: "Przydawka stojąca przed rzeczownikiem opisuje go, stojąca po nim - klasyfikuje". Czy jest istotne, by silić się na wyszukiwanie synonimu i zamiast drugiego stojąca pisać następująca? Albo w ogóle pominąć imiesłów? (Wystarczyłoby samo po nim).
Kiedy piszę sobie sam, niespecjalnie się tym przejmuję. Problem zaczyna się wtedy, kiedy dziecko prosi, by mu sprawdzić wypracowanie. Sprawdzam, nie razi mnie, a potem nauczycielka uznaje to i owo za błąd, w moim przekonaniu nieraz na wyrost.
Nie oczekuję w tej kwestii surowych uregulowań. Wierzę w to, że użytkownik języka ma tu stosunkowo dużą swobodę. Niemniej nie chciałbym za bardzo zabrnąć w liberalizm, bo może się okazać, że jednak...
Liczę (jak zawsze) na krótką odpowiedź, ale równocześnie wdzięczny byłbym za wskazanie, gdzie mógłbym znaleźć obszerniejsze omówienie tego zagadnienia.
Dziękuję.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... jak "Swashbucklin' In Brooklyn", czy "Loco", ale jest też sporo niespecjalnie ekscytującego piosenkarstwa - czasem nawet w stylu country. Muzyka do porannego...
  • ... że były pewnym materiałem filozoficznym; rzadko dotyczyły spraw technicznych. Praktyką niespecjalnie się zajmował, a nawet robił wrażenie kogoś, kto niewiele o...
  • ... W latach młodości miał powtórzyć ów gest ponad sześćdziesiąt razy.
    Niespecjalnie przystojny, wykazywał szczególną grzeczność wobec kobiet. Źle na tym nie...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego