patronat

Wielki słownik ortograficzny PWN

patronat -atu, -acie; -atów

Słownik języka polskiego PWN

patronat
1. «sprawowanie opieki nad kimś albo nad czymś»
2. «w starożytnym Rzymie: układ stosunków między patronem a osobą oddającą się pod jego opiekę, oparty na obustronnej wierności»

• patronacki, patronalny

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

patronat
8.12.2007
Witam! Proszę o wyjaśnienie, czy stosuje się wyraz patronat w liczbie mnogiej – patronaty. Do tej pory uważałam, że patronat sprawuje się nad jedną lub kilkoma instytucjami, ale pisze się w formie liczby pojedynczej.
udzielić patronatu?
3.02.2010
Dzień dobry!
Czy poprawna jest kolokacja udzielić patronatu? W Słowniku poprawnej polszczyzny i w Uniwersalnym słowniku języka polskiego mowa jest wyłącznie o obejmowaniu patronatu nad czymś, podczas gdy wyżej wspomniane wyrażenie jest stosowane nader często.
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.
Pisownia wyrażeń typu rock opera
13.10.2017
Mam drobną wątpliwość w związku z poradą https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Zapis-przedrostkow-z-wyrazeniami;17774.html. Chodzi o blues operę. Jak taki zapis ma się do tego, że nieodmienną przydawkę umieszczaną przed rzeczownikiem zapisujemy z nim łącznie, np. biznesklasa, fitfotka? Czy blues opera, a także rock opera itp. nie są z tej samej kategorii? Czy po prostu zwyczaj językowy zadecydował o tym, że w słowniku mamy właśnie rock operę? A może obce pochodzenie?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... inicjatywy Jana Jędrola - prezesa Oddziału Związku Podhalan w Poroninie, pod patronatem naczelnika gminy Poronin - Tadeusza Galicy, zorganizowany został przegląd zespołów regionalnych...
  • ... szkole Corps Borussia w Bonn, będącej swego czasu pod osobistym patronatem kajzera Wilhelma II, w której przebywało wówczas młode pokolenie najznakomitszych...
  • ... Awantura o gejów

    Burmistrz Rzymu Francesco Rutelli wycofał się z
    patronatu nad imprezą "World Gay Pride Roma 2000" ("Dzień Dumy Gejów...

Encyklopedia PWN

patronat
[łac.],
w starożytnym Rzymie więź społeczna typu patron i klient (klienci);
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego