pośpiech

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

pośpiech «szybkie działanie»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Znów o podmiocie szeregowym
9.10.2017
Szanowni Państwo,
czy zdania typu Tu było zoo i park, To było niedbalstwo i pośpiech, To był pośpiech i niedbalstwo, Należy wsypać 3-5 łyżek kakao są błędne i należy je zmieniać na inne konstrukcje? A czy z kolei wstawka nawiasowa może być nieuzgodniona składniowo z pozostałą częścią zdania? Wydaje się, że tak. Np. Wtedy jego kultura osobista (tudzież wyrachowanie i dbałość o szczegóły budujące dobre wrażenie) nakazałaby skorzystać z (…).

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
„anty-ściszyć”
17.01.2005
Stały problem, „anty-ściszyć”. Wszycy podawali różne przykłady, jak 'zrobić głosniej' wyrazić jednym słowem. Ja mam propozycje ROZGŁOSIĆ. Dlaczego jest to wyraz niepoprawny w stosunku do 'nastawienie głośniej', skoro mówi się: „Zegar rozgłośnie wybił północ”, „Ptak zaśpiewał rozgłośnie”. A do tego jak chcemy coś światu rozgłosić, można to robić głośno.
bivacco
20.12.2007
Witam serdecznie i przepraszam za brak polskich znakow. Glowie sie jak przetlumaczyc wloskie slowo bivacco, oznaczajace blaszany lub drewniany schron dla wedrowcow w Alpach. Nie zwyklo sie go okreslac polskim slowem biwak; mimo wszystko zastanawiam sie, czy takie wlasnie slowo nie byloby najlepsze. W polskich gorach brak podobnych struktur. Z tego co mi wiadomo, slowo to funkcjonuje wsrod polskich turystow odwiedzajacych Alpy i mogloby chyba nadac kolorytu opowiesci.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... samej koalicji wychodzące, że rodzi się wątpliwość, czy w tym pośpiechu nie zapomniano o tak ważnych dotąd "warunkach demokracji", jak "consensus...
 • ... są to formy nieledwie znaczone;
  Tyle umieją - co zginąć w
  pośpiechu...


  II

  DZIEWIĄTE
  Po garstki w miodzie zanurzone - senne,
  Od głowy...
 • ... benzyny, wyciekający przez rurkę. Barbara, Karolek i Lesio w szalonym pośpiechu potykając się w ciemnościach i wpadając na siebie, donosili do...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego