praktycznie

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

praktycznie «partykuła używana jako składnik wyrażeń praktycznie biorąc, praktycznie rzecz biorąc, komunikująca, że wyrażony w zdaniu sąd jest w znacznym stopniu bliski stanowi rzeczywistemu, np. Praktycznie biorąc, sprawa była dość prosta.»
praktyczny
1. «oparty na praktyce; też: przeznaczony do zastosowania w praktyce»
2. «przydatny do czegoś»
3. «dbający o swoje sprawy życiowe»

• praktycznie • praktyczność

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Tutaj przyjdą róże
23.09.2008
Czy zdanie „Nie stawiaj cynii na stole, tutaj przyjdą róże” w sensie: 'Tutaj będzie postawiony wazon z różami' jest dopuszczalnym skrótem myślowym, czy też niedopuszczalnym regionalizmem?
coraz/ co raz raz jeszcze
9.04.2020
Szanowni Państwo!
Bardzo dziękuję za poradę dotyczącą pisowni coraz/ co raz. Niestety nadal pozostają wątpliwości. W jaki sposób w praktyce rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z ‘częstym powtarzaniem się czegoś w krótkich odstępach czasu’, czy raczej z ‘raz za razem, bezustannie, wciąż, co chwila’? Innymi słowy, dlaczego coraz to zmieniał kierunek jazdy, ale co raz to wypadał do Lublina?
Dziękuję bardzo.
czas zaprzeszły
26.02.2015
Dzień dobry,
ostatnio zaciekawił mnie temat czasu zaprzeszłego. W znalezionej przeze mnie literaturze jest bardzo niewiele informacji o tym pięknym, aczkolwiek, z tego co wiem, już praktycznie wymarłym czasie. Autorzy podręczników do historii języka polskiego opisują tylko jego formy. Chciałabym się dowiedzieć czegoś o jego powstaniu (kiedy to nastąpiło), jego rozwoju i użyciu. Byłabym wdzięczna, jeśli moglibyście Państwo podsunąć mi literaturę, w której można coś więcej na ten temat znaleźć.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... na nocnym niebie. Orientacja według nowiu lub pełni księżyca była praktycznie jedynym sposobem, żeby znaczna liczba ludzi mieszkających w rozmaitych miejscach...
  • ... się różnicy wysokości reperów - końcowego i początkowego, a mianowicie

    Natomiast
    praktycznie suma ta wynosi

    Różnica pomiędzy sumą praktyczną i sumą teoretyczną...
  • ... samochodów, niewątpliwie droższych, takie ryzyko jest eliminowane. Auta nowe są praktycznie bezusterkowe, a nawet jeżeli trafi się awaria, jej usunięcie właściciela...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!