spostrzegawczy

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

spostrzegawczy
1. «taki, który szybko i łatwo spostrzega wiele rzeczy, szczegółów»
2. «ułatwiający szybkie spostrzeganie»

• spostrzegawczość

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

bystry
23.12.2005
Mój znajomy kierowca (który zresztą często jeździ do Rosji) nigdy nie mówi, że ktoś jedzie/jeździ szybko, tylko że jedzie bystro. Bardzo mi się to słowo podoba, tylko zacząłem się zastanawiać, czy aby można go użyć w takim kontekście, w odniesieniu do prędkości samochodu? Bystrość kojarzy mi się raczej z jakąś rzeką, strumykiem itp.
eskalacja
8.02.2010
Dzień dobry,
spostrzegłem, iż wiele osób używa słowa eskalacja w kontekście przesyłania sprawy wyżej, do osób o wyższych uprawnieniach. Czy takie zastosowanie tego słowa jest poprawne?
Pozdrawiam
ęsi i am
4.07.2003
W jednej z odpowiedzi napisał Pan: „Autorzy słowników biorą pod uwagę stopień rozpowszechnienia wyrazu w różnych tekstach i różnych odmianach polszczyzny...”. Chciałbym się dowiedzieć, jak to się ma z rozpowszechnieniem słowa (?) ęsi i am. Według słownika ęsi to „okrzyk dziecka zawiadamiający o potrzebie naturalnej”; tylko nie znam osoby, której dziecko wołałoby ęsi, bo wszyskie raczej wołają am, am (przynajmniej tak wołały dzieci, których ja słuchałem). Jednak to ęsi jest w słownikach, a am nie ma.
Chiałbym się dowiedzieć, kto wymyślił ęsi i ile razy występuje ono w korpusie, a ile razy am.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... bez przesady, nie będziemy gryźć
  zobacz Asiu zauważył, jaki on
  spostrzegawczy
  Arek, a kto cię skrzywdził
  w końcu zmienią zdanie o...
 • ... przed tygodniem gdzie indziej? Odpowiadam, że tak, ale jesteście mało spostrzegawczy. Od czasu waszej ostatniej wizyty zmieniła miejsce cztery, może pięć...
 • ... przyzwyczajać się do człowieka. Niedźwiedź jest zwierzęciem bardzo ruchliwym, upartym, spostrzegawczym, o zdecydowanym charakterze i bardzo dobrym węchu. Ma bardzo zwinne...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego