sprzeciwiać się

Wielki słownik ortograficzny PWN

sprzeciwiać się -am się, -ają się

Słownik języka polskiego PWN

sprzeciwić sięsprzeciwiać się
1. «wystąpić przeciw komuś lub czemuś»
2. «nie zgodzić się na coś»
3. «być niezgodnym z czymś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Można by dopuścić przysłówek niechcąco
18.10.2018
Czemu piszemy niechcący, a nie niechcąco? Ta druga forma jest zbudowana analogicznie do innych przysłówków, a jednak jest niepoprawna.
woda pitna
14.02.2014
Studiowałem na wydziale Ochrony Środowiska, na którym to część kadry dydaktycznej dość restrykcyjnie sprzeciwiała się używaniu powszechnie stosowanego zarówno w przekazie masowym jak i w języku specjalistycznym zwrotu woda pitna. Według ww. osób analogicznie powinno się mówić/pisać woda mytna (przeznaczona do mycia/kąpieli). Czy faktycznie poprawniej byłoby zamiast wody pitnej napić się wody przeznaczonej do spożycia/picia?
performance
7.02.2007
Szanowni Państwo,
pytanie dotyczy słowa performance. Słownik PWN zaleca zapis angielski, podczas gdy coraz częściej słowo to jest spolszczane. Dyskutowano performans i performens („Dialog” 2003, nr 3-4). Pisownia performans upowszechnia się w literaturze przedmiotu. Rada Języka Polskiego sprawą się dotąd nie zajęła, a stanowi to niemały problem w teatrologicznym piśmiennictwie. Stąd moje pytanie o dopuszczalność spolszczania i czy ma to być performans czy performens.
Pozdrawiam

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... islamskie powstanie rozlałoby się na całą górzystą część
    Dagestanu, ale
    sprzeciwia się miejscowa ludność. Rebelianci to w
    większości Czeczeni. - Oni zawsze się...
  • ... oraz do realizacji decyzji lozańskich, okazało się, że Stany Zjednoczone sprzeciwiają się jakimkolwiek ulgom płatniczym. Hoover parokrotnie publicznie oświadczył, że Stany Zjednoczone...
  • ... postępowania jest w wielu przypadkach (np. gry losowe) najzupełniej uzasadniona. Sprzeciwiamy się natomiast - z powodów naszkicowanych powyżej - definiowaniu prawdopodobieństwa w taki właśnie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego