tajemnica

Wielki słownik ortograficzny PWN

tajemnica -icę; -ic

Słownik języka polskiego PWN

tajemnica
1. «sekret; też: nieujawnianie czegoś»
2. «wiadomość, której poznanie lub ujawnienie jest zakazane przez prawo»
3. «rzecz, której się nie rozumie lub nie umie wyjaśnić»
4. «najlepszy lub jedyny sposób na osiągnięcie czegoś»
tajemnica państwowa, tajemnica stanu «wiadomość, której ujawnienie osobom nieuprawnionym może narazić na szkodę bezpieczeństwo albo interesy państwa»
tajemnica korespondencji «zasada, że wiadomości zawarte w cudzym piśmie przeznaczone są wyłącznie dla adresata»
tajemnica lekarska «obowiązek lekarza nakazujący nieujawnianie osobom postronnym tego, czego dowiedział się o chorym w związku z wykonywaniem zawodu»
tajemnica służbowa «wiadomość, z którą pracownik zapoznał się w związku z pełnieniem swoich obowiązków, a ujawnienie której może narazić na szkodę interes społeczny, interes tej instytucji lub obywatela»
tajemnica spowiedzi «obowiązek spowiednika nierozgłaszania i nierobienia żadnego użytku z tego, co usłyszy podczas spowiedzi»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

tajemnica poliszynela
21.10.2012
Szanowni Państwo!
Zastanawiam się, dlaczego we frazeologizmie tajemnica poliszynela komponent poliszynel zapisywany jest małą literą. Z mojej kwerendy wynika, że rzeczownik poliszynel jest nazwą własną – imieniem garbatego błazna z francuskiego teatru lalek (wywodzącego się z włoskiej komedii dell’arte), który głośnym szeptem powierzał publiczności sekrety i tak wszystkim znane. Skąd bierze się zatem zapis od małej litery?
Z wyrazami szacunku
Dominik
tajemnica prababki
8.04.2004
Dzień dobry,
Moja prababcia podobno chciała się rozwieść z pradziadkiem, gdyż powiedział do niej ty umoju (bądź umaju) diabli i nikt z rodziny nie rozumie oburzenia prababci. Co znaczy ta inwektywa? Z góry dziekuję za pomoc w rozwiązaniu tej intrygującej zagadki.
poufność a tajemnica
8.07.2020
Szanowni Państwo,
czy prawidłowa jest forma zachować powierzone informacje w poufności? Moim zdaniem lepiej byłoby je zachować w tajemnicy, ale może występuje tutaj jakaś różnica w znaczeniu, o której nie wiem.
Adam

Ciekawostki

Tajemnica poliszynela
Czyli: rozpowszechniona, wszystkim dostępna informacja, którą niektórzy niesłusznie traktują jako poufną.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... to hymn na cześć Rosjan) nie kryją przed służbą swoich tajemnic, że wypowiadają je na głos, i mają w tym nieporównanie...
  • ... jego adres w książce telefonicznej...", "jego dochody są dla mnie tajemnicą, jakieś wstrętne indywidua, nie chcę ich nazywać ludźmi, przynoszą mu...
  • ... swych członków bezwzględnego posłuszeństwa i wykonywania poleceń przy dochowaniu zupełnej tajemnicy. "Kto zdradza jedno z trzydziestu sześciu praw Bractwa, ten dostanie...

Encyklopedia PWN

prawo określona przez przepisy wiadomość, której poznanie lub ujawnienie jest zakazane przez prawo;
zasada konstytucyjna, że wiadomości zawarte w cudzym piśmie oraz wiadomości telefoniczne, telegraficzne i e-mailowe są przeznaczone wyłącznie dla określonego adresata;
jedna z podstawowych norm deontologii lekarskiej;
według prawa polskiego informacja niejawna, której ujawnienie osobom nieupoważnionym może spowodować istotne zagrożenie dla podstawowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej, zwłaszcza dla niepodległości lub nienaruszalności terytorium, narazić na szkody obronność, bezpieczeństwo państwa i obywateli;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!