uratować się

Słownik języka polskiego PWN

uratować się «uratować samego siebie»

Porady językowe

Zanurzenie oceny
27.04.2016
Czy zwrot mścić się (wg słownika: ‘odpłacać złem za zło, brać odwet za krzywdy lub niepowodzenia’) obejmuje swoim znaczeniem domniemanie winy? Innymi słowy, kiedy mówimy, że Iks mści się na Igreku za coś, to czy tym samym wyrażamy przekonanie, że Igrek rzeczywiście to coś popełnił lub jest za to coś odpowiedzialny?
Z czym łączymy adopcję?
6.04.2020
Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy prawidłowe jest używanie słowa adopcja w stosunku do istot innych niż dziecko. Mam na myśli adopcję psa, kota, pszczoły czy drzewa. Ostatnio spotkałam się z dużą ilością negatywnych reakcji na takie połączenie.
Kogom ja nie spotkał!
16.02.2014
Szanowni Państwo,
proszę o pomoc dot. poniższego zdania: „Tą linią cała huta jeździ, kogom ja nie spotkał”. Chodzi mi o słowo kogom. Nie mogę odnaleźć źródła pochodzenia tej formy, wydaje mi się z dialektu śląskiego bądź gwary. Czy mogę was prosić o pomoc? Skąd to słowo się wzięło, dla jakiej gwary, dialektu jest to typowe? Bądź może ktokolwiek podałby mi źródło, autora, gdzie znajdę wyjaśnienie tego słowa.
Dziękuję i pozdrawiam

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... mieli już dorosłe lub dorastające dzieci, więc z jednego brata uratował się Beniek, z drugiego Michał, z jednej siostry Regina, która uciekła...
  • ... ktoś wystarał się dla niej o aryjskie papiery. Poza tym uratował się wtedy młodszy z Brzozaków, Abel, który oprócz tego wyprowadził ze...
  • ... nowo mury, albo przynajmniej na rzeźbiarskie ich odtworzenie w kamieniu.
    Uratowało się też niemal kompletne wyposażenie wnętrz zamkowych z czasów Stanisława Augusta...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego