w jakimś stopniu

Porady językowe

łącznik w nazwach gatunków muzycznych
14.12.2005
Dzień dobry. Chciałbym się dowiedzieć, jak należy pisać terminy art-rock, prog-rock i podobne nazwy gatunków muzycznych. Największe zagraniczne serwisy muzyczne przyjęły właśnie taki zapis (z łącznikiem), ale jeśli chodzi o serwisy i magazyny polskie, to stosowana jest trojaka pisownia (art rock' / art-rock / artrock). Czy istnieje jakaś reguła, według której tylko jedna z tych form jest poprawna, czy też jest to kwestia indywidualnego wyboru?
Osobiście nie widzę w tym nic złego
13.09.2007
Słowniki poprawnej polszczyzny zalecają, aby raczej nie rozpoczynać zdania od osobiście. Jednakże eksperci niniejszej poradni sami często zaczynają tak zdania (zwłaszcza dr Bańko). Zatem: można pisać „Osobiście uważam, że...”, „Osobiście nie widzę...” – czy nie? I czy zaimek ja nie jest w zdaniu „Ja osobiście uważam...” zbędnym dodatkowym podkreśleniem własnej osoby? Wydaje mi się, że czasem trzeba w pewnym fragmencie wypowiedzi dać wyraźnie do zrozumienia, że chodzi o własną osobę.
grzeczność w grach RPG
7.07.2009
Szanowni Państwo,
moje pytanie dotyczy spolszczonych gier komputerowych, w których obok dialogów w oryginalnym języku pojawiają się podpisy w języku polskim. W przypadku, gdy jakaś postać zwraca się do głównego bohatera (to jest gracza), słowo panie (np. w wyrażeniu panie Kowalski) powinno być zapisane z dużej, czy z małej litery? Zgaduję, że z małej, ponieważ postać, która się do nas odzywa, jest fikcyjna, ale chciałbym poznać Państwa opinię.
Pozdrawiam,
Sebastian

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... decyzyjnego dotyczącego rozwiązywania strategicznych problemów, co - mimo trudności - może je w jakimś stopniu zminimalizować .
    Barierą dla wielu realizowanych przedsięwzięć są pieniądze, a raczej...
  • ... nurtów: chrześcijańsko-demokratycznego, narodowego i konserwatywno-liberalnego.
    Jest SKL, będący
    w jakimś stopniu bardziej odpowiedzialną Unią Wolności. Jego liderzy nie czynią z modernizacji...
  • ... się obronić neutralności kulturowej testów Cattella, gdyż i one są w jakimś stopniu "łatwiejsze" dla osób, które miały już kontakt (publikacje zawierające różnorakie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego