w tyle

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

Skąd tyle wyrazów w słowniku?
12.09.2014
Potrafię sobie wyobrazić, co robi kosiarkoładowacz albo koparkoładowarka, ale czym jest ładowarkozmywarka z pewuenowskiego WSO (http://sjp.pwn.pl/szukaj/%C5%82adowarkozmywarka.html)? Może ładuje akumulatory energią zmywającego? Skąd takie wyrazy biorą się w słownikach ortograficznych? Po wpisaniu ładowarkozmywarki w Google znajdują się tylko rymy, odmiany i inne wynalazki scrabblistów, a ani śladu desygnatu.
tyle samo
9.02.2015
Szanowni Państwo!
W rozmowie ze znajomymi uświadomiłem sobie, że nie umiem liczyć do tylu co oni. Bo (nie chcąc zostawiać tyla samego) czy umiem liczyć do tylu samo/tylu samych/tylu samu/tyla (za Doroszewskim) samego? Czy tyle samo odmieniać tak samo jak tak samo, czyli wcale, czy jak to samo? Czy tyle samo jest przysłówkiem, liczebnikiem czy ich połączeniem? W wyniku generatywnej burzy mózgów nie zabraknie mi przecież w klasie tylorga samorga dzieciorga [cyborga].
Z poważaniem
tyle tylko (,) że
2.06.2012
Szanowna Pani, Szanowny Panie,
chciałabym zapytać o wyrażenie tyle tylko że. Czy zapisywać je bez przecinka (jak tylko że, tyle że), czy z przecinkiem: tyle tylko, że...?
Z poważaniem
Katarzyna Rajko

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... wszystkim góruje stanowisko zawsze nieufne wobec wszystkiego, co leży już w tyle jako dogmat uznany, stanowisko krytyczne i twórcze zarazem, jak ten...
 • ... mięśniu, wykonuj ćwiczenia angażujące do pracy wiele partii mięśniowych. Wypad w tył, z jednoczesnym ugięciem ramion, wzmacnia mięśnie nóg i ramion. W...
 • ... Może mnie nie ma wcale?
  Cisza
  SAJETAN
  nie odwracając się
  w tył mówi do publiki
  Tera bede gadał. Dobrze, żeście mnie zakatrupili...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego