wersalik

Wielki słownik ortograficzny PWN

wer•saliki -ków

Słownik języka polskiego PWN

wersalik «czcionka dużej litery alfabetu»
• wersalikowy

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

wersaliki w adresie listu
26.11.2010
Spotkałem się kiedyś z opinią, że kiedy adresuje się list, należy imię i nazwisko (a być może również wszystkie elementy adresu?) pisać z rozróżnieniem wielkości liter, natomiast pisanie wersalikami jest niegrzeczne. Czy rzeczywiście istnieje coś takiego?
wersaliki w kursywie
14.01.2010
Chciałam zapytać o to, czy w nagłówku CV, czyli 'Curriculum vitae', powinno być pisane kursywą, jeśli pisane jest literami drukowanymi. Jest to nazwa łacińska, więc wypadałoby. Aczkolwiek słyszałam gdzieś, że jeśli nazwa łacińska pisana jest literami drukowanymi, a ponadto czcionką pogrubioną (bold), wręcz nie powinno się używać wtedy kursywy. Bardzo proszę o odpowiedź jak powinno być, czy może nie ma to znaczenia?
skrótowce a wersaliki
10.05.2004
Szanowni Państwo,
Chciałabym zapytać, czy zapis wersalikami takich instytucji, jak PHARE, SAPARD, COREPER, jest odpowiedniejszy niż zapis zwyczajny: Phare itd. Czy istnieje jakaś zasada regulująca taki zapis?
Aleksandra Bednarska

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... świadczy o zasiedleniu groty, a mosiężne guziki z pięknymi pochylonymi wersalikami "MLPB" do dziś zdradzają imię swojego arystokratycznego właściciela. Zapewne z...
  • ... ewidentnie w skład "TRZECH DOKTORÓW PRAWA", nie wiadomo dlaczego wyróżnionych wersalikami. Potem mowa o "trzech docentach", choć Łopatkin zostaje zdegradowany na...

Encyklopedia PWN

wersalik
[łac.],
wielkie litery (majuskuły) w piśmie drukarskim.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego