wulgaryzm

Wielki słownik ortograficzny PWN

wul•garyzm -zmu, -zmie; -zmów

Słownik języka polskiego PWN

wulgaryzm «wyraz lub wyrażenie wulgarne»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

wulgaryzm a inwektywa
15.02.2011
Czy takie określenie jak świnia czy suka odnoszone do kobiet są wulgaryzmami, czy „tylko” kolokwializmami? Czy istnieje reguła pozwalająca ściśle odróżnić kolokwializm od wulgaryzmu, czy też każdorazowo decyduje o tym kontekst wypowiedzi – w tym konkretnym przypadku: czy jeśli nadawca językowego komunikatu słowo świnia poprzedzi pozytywnym przymiotnikiem typu piękna (co sugeruje, że zamierzeniem jest komplement), to zmienia to klasyfikację językową?
Jeszcze kolokwializm czy już wulgaryzm?
12.05.2009
Witam!
Jestem po sprzeczce (w zasadzie sprzeczka trwa nadal) o klasyfikację słowa piździć np. w zdaniu: „Ależ tu piździ”. Moim zdaniem piździć jest wciąż nieprzyjemnym wulgaryzmem, zdaniem kolegi – akceptowalnym kolokwializmem. Który z nas jest bliższy prawdy?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,
MW
Wulgaryzmy
8.10.2016
Szanowni Państwo,
podobne pytanie były zadawane, ale bardzo dawno. Czy słowo zajebiście jest wulgaryzmem? O ile pamiętam, w moim środowisku uchodziło to za wulgaryzm, jednakże ostatnio oglądając serial młodzieżowy, osoby niepełnoletnie używały tego słowa swobodnie, a co więcej, nadawca go nie cenzurował. Wobec tego, czy jest to wynikiem coraz bardziej powszechnego używania wulgaryzmów i czy to zmierza do tego, że za jakiś czas inne – aktualnie tzw. twarde wulgaryzmy będą w powszechnym użyciu?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... prawa człowieka, kiedy strofowała klasę rozdrażniona chamstwem. Wreszcie też używali wulgaryzmów, bekali itd. Dominujące w dzienniku oceny niedostateczne dla Dyrektora i...
 • ... błyskawicznie zyskała sławę obrazoburczej prowokacji. I choć z powodu nagromadzenia wulgaryzmów niemożliwe było promowanie albumu w mediach o największym zasięgu, Tymon...
 • ... tamtych dobrych czasów
  początki zawsze przyjemne, hihihih
  2000 dzieciaków i
  wulgaryzmy, jedno lepsze i mocniejsze od drugiego
  a teraz ...teraz to...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!