wydawać na świat

Porady językowe

W Finlandii, czyli na dalekiej Północy lub dalekiej północy
12.07.2016
Szanowni Państwo,
załóżmy, że firma X ma siedzibę w Finlandii, i chcę napisać, że mieści się ona na dalekiej północy. Czy taki zapis (daleka północ) jest poprawny? Czy może powinnam napisać: daleka Północ, a nawet Daleka Północ?

Z poważaniem
Czytelniczka
mistrzostwa świata w ergometrze wioślarskim
16.06.2009
Witam!
Zastanawia mnie, w jaki sposób powinno się nazywać mistrzostwa, podczas których zawodnicy rywalizują na ergometrach wioślarskich. Spotykam się z dwiema formami: mistrzostwa w ergometrze wioślarskim oraz mistrzostwa na ergometrze wioślarskim. Logiczniejsza wydaje mi się druga forma, jednak obserwuję ją rzadziej niż pierwszą. Czy występowanie formy z w może być spowodowane uznaniem ergometru wioślarskiego, poza tym, że za urządzenie, również za dyscyplinę sportową?
Pozdrawiam!
Padawan
15.05.2017
Szanowni Państwo,
w sadze Gwiezdne wojny istotną rolę odgrywają padawani – młodzi adepci sztuki Jedi. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tym słowie. Nie spotkałem go nigdzie poza tym kontekstem, czyżby zostało wymyślone na jego potrzebę? Obiło mi się o uszy, że – nazwijmy to szumnie – sfera duchowa świata Star Wars była inspirowana tradycjami Dalekiego Wschodu. Słowo padawan rzeczywiście pobrzmiewa gdzieś jakby z hinduska? Czy to dobry trop?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... sypnąć choć po grudzie pod plecy rodzących gwardzistek. A one wydają na świat dzieci, którym Ziemia sprzyja.
    Oba wojska stały może pięćset kroków...
  • ... ją" (Rodzaju 1:28). Zgodnie z zamierzeniem Bożym mieli więc wydawać na świat dzieci i stopniowo rozszerzać raj na całą ziemię. Chociaż później...
  • ... wolną skłaniano się raczej do poglądu, że to cierpienia podczas wydawania na świat młodych budzą macierzyńskie uczucia. Jakkolwiek by było warto przypomnieć historię...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego