zachęta

Wielki słownik ortograficzny PWN

Zachęta (grupa artystyczna; gmach w Warszawie) -ęcie, -ętę
zachęta -ęcie, -ętę; -ęt
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (skrót: TZSP)

Słownik języka polskiego PWN

zachęta «to, co zachęca do czegoś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Polecać
6.06.2019
Czy sformułowania Polecam przeczytać tę książkę i Polecam książkę są równoważne pod względem znaczenia i czy różnią się stylistycznie?
afordancja
19.01.2010
Czy istnieje i jak brzmi słownikowa definicja afordancji (ang. affordance)? Jedyna, jaką znalazłem, to definicja w Wikipedii, nie znalazłem jej w słownikach języka angielskiego. Jakie są jej polskie odpowiedniki? Słowo to używane jest m.in. do opisu obiektu / hiperłącza zakończonego znakiem zachęty (np. więcej «), lub znaku graficznego, ikony, przycisku, itp. Mówi się, że jest to forma afordująca lub forma, która aforduje – czy poprawnie? Termin używany jest też w innych dziedzinach.
— lumay
„anty-ściszyć”
17.01.2005
Stały problem, „anty-ściszyć”. Wszycy podawali różne przykłady, jak 'zrobić głosniej' wyrazić jednym słowem. Ja mam propozycje ROZGŁOSIĆ. Dlaczego jest to wyraz niepoprawny w stosunku do 'nastawienie głośniej', skoro mówi się: „Zegar rozgłośnie wybił północ”, „Ptak zaśpiewał rozgłośnie”. A do tego jak chcemy coś światu rozgłosić, można to robić głośno.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... przedsięwzięć mających zachęcić czytelników do współtworzenia pisma. Czasem w tej zachęcie posuwali się nawet do szantażu: "Jeżeli modny będzie wegetarianizm - będziemy...
  • ... wstydu niż ty. Z chęcią obnażasz swoje wdzięki przy najmniejszej zachęcie. Twoje pozbawione zahamowań zachowanie klasyfikuje cię gdzieś pomiędzy Penthousem a...
  • ... się magii intymności i być może następnym razem już bez zachęty z twojej strony pokona senność, skuszony słodyczą waszej pomiłosnej bliskości...

Encyklopedia PWN

Zachęta, Galeria Sztuki Współczesnej „Zachęta”,
instytucja powstała 1989, zajmująca się organizowaniem ekspozycji indywidualnych, zbiorowych oraz problemowych, prezentujących współcz. sztukę pol. i obcą; od 2003 Narodowa Galeria Sztuki.
organizacja działająca 1860–1939 w Warszawie, której celem była popularyzacja sztuki i wspieranie artystów, → Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
gmach w Warszawie przy pl. Małachowskiego, wzniesiony 1898–1900, wg projektu S. Szyllera, dla Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych;
organizacja skupiająca miłośników sztuki i artystów pol., działająca 1860–1939 w Warszawie;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!