zapewne

Wielki słownik ortograficzny PWN

zapewne (prawdopodobnie) ,

Słownik języka polskiego PWN

zapewne
1. «partykuła wyrażająca przypuszczenie mówiącego, że komunikowany w zdaniu sąd jest prawdziwy, np. Ma na swoich wykładach zapewne najliczniejsze grono słuchaczy.»
2. «partykuła wprowadzająca przytoczenie opinii, z którą mówiący w zasadzie się zgadza, ale z pewnymi zastrzeżeniami, np. Zapewne, że człowiek może wiele zdziałać, ale musi chcieć.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Cerefisko
21.02.2014
Mieszkam w niewielkiej miejscowości Parzymiechy, położonej na Północnych krańcach województwa śląskiego. Zagroda moja jest zlokalizowana u podnóża niewielkiego wzniesienia, które na mapie nosi nazwę Góra Cerefiska". W związku z tym mam pytanie: co oznacza słowo Cerefisko, od którego najprawdopodobniej powstała nazwa tego wzniesienia?
Andrzej Dzieciaszek
Grenada czy Granada?
27.11.2012
Andaluzyjskie miasto Grenada to po hiszpańsku Granada. Studenci iberystyki w moim mieście, a także wykładowcy, mówiąc po polsku, używają hiszpańskiej nazwy (studiuję już ponad 3 lata i nigdy nie słyszałam, by ktoś powiedział Grenada). Czy mówienie Granada jest dopuszczalne w języku polskim?
prezydencja
21.02.2002
Czy termin prezydencja oznaczający przechodnie przewodnictwo jednostki w zespole (nagminnie używany w polskich dokumentach urzędowych i w środkach przekazu dla nazwania przewodnictwa krajów członkowskich w Unii Europejskiej) jest do przyjęcia w języku polskim?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... nasz dyrektor artystyczny, wpadł na pomysł, żeby napisać o afrodyzjakach (zapewne dlatego, że kocha jeść, a jeszcze bardziej kochać i jeść...
 • ... po dojrzeniu znajdowały się wewnątrz mięsistego, rozrosłego
  w kulę owocolistka,
  zapewne apetycznego w barwie i smaku. Podobny efekt dał też
  rozwój...
 • ... przygranicznej mieszkania kupuje coraz więcej osób prywatnych z zagranicy - to zapewne efekt rychłego przystąpienia Polski do UE.
  Pamiętać jednak trzeba, że...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego