zapewne

Wielki słownik ortograficzny PWN

zapewne (prawdopodobnie) ,

Słownik języka polskiego PWN

zapewne
1. «partykuła wyrażająca przypuszczenie mówiącego, że komunikowany w zdaniu sąd jest prawdziwy, np. Ma na swoich wykładach zapewne najliczniejsze grono słuchaczy.»
2. «partykuła wprowadzająca przytoczenie opinii, z którą mówiący w zasadzie się zgadza, ale z pewnymi zastrzeżeniami, np. Zapewne, że człowiek może wiele zdziałać, ale musi chcieć.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Cerefisko
21.02.2014
Mieszkam w niewielkiej miejscowości Parzymiechy, położonej na Północnych krańcach województwa śląskiego. Zagroda moja jest zlokalizowana u podnóża niewielkiego wzniesienia, które na mapie nosi nazwę Góra Cerefiska". W związku z tym mam pytanie: co oznacza słowo Cerefisko, od którego najprawdopodobniej powstała nazwa tego wzniesienia?
Andrzej Dzieciaszek
Grenada czy Granada?
27.11.2012
Andaluzyjskie miasto Grenada to po hiszpańsku Granada. Studenci iberystyki w moim mieście, a także wykładowcy, mówiąc po polsku, używają hiszpańskiej nazwy (studiuję już ponad 3 lata i nigdy nie słyszałam, by ktoś powiedział Grenada). Czy mówienie Granada jest dopuszczalne w języku polskim?
prezydencja
21.02.2002
Czy termin prezydencja oznaczający przechodnie przewodnictwo jednostki w zespole (nagminnie używany w polskich dokumentach urzędowych i w środkach przekazu dla nazwania przewodnictwa krajów członkowskich w Unii Europejskiej) jest do przyjęcia w języku polskim?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... nasz dyrektor artystyczny, wpadł na pomysł, żeby napisać o afrodyzjakach (zapewne dlatego, że kocha jeść, a jeszcze bardziej kochać i jeść...
 • ... po dojrzeniu znajdowały się wewnątrz mięsistego, rozrosłego
  w kulę owocolistka,
  zapewne apetycznego w barwie i smaku. Podobny efekt dał też
  rozwój...
 • ... przygranicznej mieszkania kupuje coraz więcej osób prywatnych z zagranicy - to zapewne efekt rychłego przystąpienia Polski do UE.
  Pamiętać jednak trzeba, że...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!