związek frazeologiczny

Słownik języka polskiego PWN

związek frazeologiczny «ustabilizowane w danym języku połączenie wyrazów, którego znaczenie nie wynika ze znaczeń tych wyrazów»

Porady językowe

stałość i zmienność związków frazeologicznych
19.10.2009
Sądziłam, iż związków frazeologicznych, np. włos jeży się na karku, nie zmieniamy strukturalnie, niezależnie od kontekstu, ale widziałam użycie typu: „Aż włosy zjeżyły im się na karkach”. Czy nie powinniśmy tutaj pozostać przy l. poj.? Jeśli nie, to czy w przypadku włosy stają dęba dla l. mn. powinniśmy mówić „Włosy stanęły im dęby”? Intryguje mnie również porównanie czarny jak węgiel: mówimy, że ktoś ma oczy czarne jak węgiel czy jak węgle? Jeśli to drugie – dlaczego?
wyrazy czy związki frazeologiczne?
24.12.2008
Moje pytanie dotyczy połączeń wyrazowych typu: baba-chłop, baba-jaga, dzidzia-piernik, pierdu-pierdu, trele-morele, łapu-capu. Czy są to związki wyrazowe, czy samodzielne części mowy?
znaczenie związków frazeologicznych
2.03.2007
Mawia się, że jakiś fakt czy jakieś twierdzenie nie ulega najmniejszej wątpliwości. Ale nie ulega znaczy tu chyba tyle, co 'nie ustępuje przed, nie poddaje się, nie zostaje obalone'. Nie powinno więc się mówić: „To nie ulega największej wątpliwości”, czyli 'jest tak mocne, że nie ustępuje przed nawet najsilniejszą (największą) wątpliwością'?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... z pewnymi sytuacjami mówienia, z drugiej zaś, uschematyzowane formuły, niezmienne związki frazeologiczne, ucukrowane schematy i stereotypy. Podkreślam ten fakt dlatego, że w...
 • ... poszukiwań nieznanego słowa do zbioru np. tylko przysłów lub tylko związków frazeologicznych - co, jak zapewniają twórcy słownika - "może być pomocne przy rozwiązywaniu...
 • ... mam kilka kawałków Daviesa u siebie
  wiesz, cos jest w
  związku frazeologicznym "czujesz jazz"
  czy tylko do jazzu się to odnosi?
  jak...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego