niemniej

Wielki słownik ortograficzny

nie•mniej (mimo to)

Słownik języka polskiego

niemniej «spójnik przyłączający zdanie lub inne wyrażenie, którego treść jest niezgodna z tym, co można wywnioskować z wcześniejszego kontekstu; też w wyrażeniach: niemniej jednak, niemniej przeto»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

niemniej jednak
16.09.2014
Szanowni Państwo,
czy po słowie niemniej (albo zwrocie niemniej jednak) użytym na początku zdania stawia się przecinek? Przykładowy fragment: „Polscy siatkarze mają problemy z serwowaniem. Niemniej jednak wierzymy, że mogą wygrać i z Brazylią, i z Rosją”.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Barańska
Przecinek należy postawić przed słowem niemniej (jednak), jeśli nie poprzedza go kropka, ale nie po nim. Wyjątkowo może się on tam pojawić, jeśli jego obecności wymaga inny element zdania, np. „Polscy siatkarze mają problemy z serwowaniem. Niemniej jednak, jak wielu uważa, mogą wygrać i z Brazylią, i z Rosją”. W tym przykładzie przecinka po niemniej jednak wymaga zdanie jak wielu uważa, które obustronnie powinno być ujęte w przecinki (chyba że ich miejsce zajmą myślniki).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
niemniej jednak
8.09.2013
Szanowni Państwo!
Zwracam się do Państwa z zapytaniem o wyrażenie niemniej jednak. Przez trzy lata liceum polonistka „wbijała mi do głowy” informację, jakoby wyrażenie niemniej jednak było błędem językowym. „Albo niemniej, albo jednak” – mówiła. Niejednokrotnie jednak natknąłem się na niemniej jednak w odpowiedziach udzielanych przez Państwa tu, w poradni. Będę bardzo wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości co do tego wyrażenia.
Z poważaniem,
Adam Kaczorek
Niemniej jednak to bardzo częsty zwrot, notowany także w słownikach. Można go uważać za związek frazeologiczny i nie wmyślać się w sens składających się nań wyrazów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
niemniej jednak
3.06.2005
Niedawno zostałam zganiona za użycie wyrażenia niemniej jednak. Wydawało mi się, że nie popełniam błędu, wypowiadając się w ten sposób, jednak zarzucono mi, że to, co mówię to tzw. masło maślane. Czy osoba, która mnie poprawiła miała rację? Kiedy sprawdzałam, czy ktoś o to pytał, zauważyłam, że nawet w odpowiedziach używacie Państwo niemniej jednak, co sprawiło, że odważyłam się zapytać.
Pozdrawiam serdecznie, Renata.
Nie ma nic złego w niemniej jednak. Niektórzy autorzy kwestionują równoznaczne tym niemniej, ale i to wyrażenie jest tak rozpowszechnione, że przynajmniej w języku potocznym powinno być tolerowane. A co do zarzutu, z którym się Pani spotkała, można powiedzieć, że bywa nadużywany. Ludzie często dopatrują się pleonazmów w różnych połączeniach wyrazowych, ale trzeba pamiętać, że nie każde połączenie, którego składniki zdają się wyrażać tę samą treść, jest błędem. W takich sytuacjach niezmiennie odsyłam do poświęconej pleonazmom książki Agnieszki Małochy i to samo uczynię tym razem.
Mirosław Bańko, PWN

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... do głowy, żeby wesprzeć "duchowo" grającą w tym przedstawieniu aktorkę. Niemniej była ogromnie zdziwiona, gdy po zakończeniu spektaklu aktorka podeszła do...
  • ... odpowiednim wyprzedzeniem, aby policja zdążyła ewakuować ludzi ze wskazanych miejsc. Niemniej pięć osób, w tym czterech policjantów, zostało lekko rannych. Straty...
  • ... tych rynkach grupy lojalnych nabywców, przywiązanych do swych marek. Tym niemniej takie działania, tworzące wspólną markę, są w Europie prowadzone. Podejmując...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego