Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
dyscyplinie, pozbawieni możliwości awansu, nienawidzili Konstantego, a przyszłość swą i całego kraju upatrywali w czynie zbrojnym.
Sytuacja pozornie zdawała się ustalona. Mikołaj szukał zbliżenia z arystokracją, w 1829 r. przybył do Warszawy, by koronować się na króla polskiego, w rok potem zwołał sesję sejmową (czwartą w ciągu 15 lat). Konstanty, żonaty z Polką (Joanną Grudzińską, mianowaną księżną łowicką), zaczynał się też statkować i szukać w opinii polskiej oparcia dla swego wielkorządztwa. Arystokracja i zamożna szlachta, nawet dająca upust niezadowoleniu, jak najdalsza była od myśli o wyzywaniu caratu.
Za to wśród chłopów podnosił się znów ferment społeczny, lud warszawski sarkał na drożyznę
dyscyplinie, pozbawieni możliwości awansu, nienawidzili Konstantego, a przyszłość swą i całego kraju upatrywali w czynie zbrojnym.<br>Sytuacja pozornie zdawała się ustalona. Mikołaj szukał zbliżenia z arystokracją, w 1829 r. przybył do Warszawy, by koronować się na króla polskiego, w rok potem zwołał sesję sejmową (czwartą w ciągu 15 lat). Konstanty, żonaty z Polką (Joanną Grudzińską, mianowaną księżną łowicką), zaczynał się też statkować i szukać w opinii polskiej oparcia dla swego wielkorządztwa. Arystokracja i zamożna szlachta, nawet dająca upust niezadowoleniu, jak najdalsza była od myśli o wyzywaniu caratu.<br>Za to wśród chłopów podnosił się znów ferment społeczny, lud warszawski sarkał na drożyznę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego