Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
wolnego rodnika na atom wodoru (atomów wodoru jest najwięcej w związkach organicznych, są więc one oczywistym celem takich ataków):

W równaniu tym Qˇ oznacza wolny rodnik atakujący substancję RH. Przykładem reakcji tego typu jest reakcja oderwania atomu wodoru od cząsteczki etanolu przez rodnik wodorotlenowy (por. równanie (1.3.29))
(2) Addycja
Reakcje addycji polegają na przyłączeniu się wolnego rodnika do cząsteczki. W układach biologicznych istotne znaczenie mają reakcje addycji do wiązań podwójnych:

W równaniu powyższym R i R oznaczają fragmenty cząsteczki przylegające do atomów węgla tworzących podwójne wiązanie. Szczególnie niebezpieczne dla komórki są reakcje addycji wolnych rodników do pierścieni aromatycznych zasad
wolnego rodnika na atom wodoru (atomów wodoru jest najwięcej w związkach organicznych, są więc one oczywistym celem takich ataków):<br>&lt;gap&gt;<br>W równaniu tym Qˇ oznacza wolny rodnik atakujący substancję RH. Przykładem reakcji tego typu jest reakcja oderwania atomu wodoru od cząsteczki etanolu przez rodnik wodorotlenowy (por. równanie (1.3.29))<br>(2) Addycja<br>Reakcje addycji polegają na przyłączeniu się wolnego rodnika do cząsteczki. W układach biologicznych istotne znaczenie mają reakcje addycji do wiązań podwójnych:<br>&lt;gap&gt;<br>W równaniu powyższym R i R oznaczają fragmenty cząsteczki przylegające do atomów węgla tworzących podwójne wiązanie. Szczególnie niebezpieczne dla komórki są reakcje addycji wolnych rodników do pierścieni aromatycznych zasad
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego