Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 10.07
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
ciągnącą się od trzech lat sprawę, która poruszyła całą Amerykę. Jak stwierdził po tym orzeczeniu Moore, "liberalny Sąd Najwyższy" daje dowód hipokryzji, odrzucając apelację, mimo że każda sesja tego sądu rozpoczyna się od inwokacji do Boga.
Pewnej lipcowej nocy w 2001 r. Moore, który był wówczas przewodniczącym Sądu Najwyższego stanu Alabama w Montgomery, umieścił w budynku sądu pomnik ku czci dziesięciorga przykazań. Pomagała mu grupa mieszkańców miasta. Zdaniem sędziego, który zaprojektował pomnik i zorganizował społeczną składkę na jego budowę, symbolizował on judeochrześcijańskie fundamenty prawa amerykańskiego.
Sędzia federalny uznał jednak, że Moore naruszył konstytucyjny zakaz promowania religii, i nakazał mu usunięcie pomnika
ciągnącą się od trzech lat sprawę, która poruszyła całą &lt;name type="place"&gt;Amerykę&lt;/&gt;. Jak stwierdził po tym orzeczeniu &lt;name type="person"&gt;Moore&lt;/&gt;, "liberalny &lt;name type="org"&gt;Sąd Najwyższy&lt;/&gt;" daje dowód hipokryzji, odrzucając apelację, mimo że każda sesja tego sądu rozpoczyna się od inwokacji do Boga.<br>Pewnej lipcowej nocy w 2001 r. &lt;name type="person"&gt;Moore&lt;/&gt;, który był wówczas przewodniczącym &lt;name type="org"&gt;Sądu Najwyższego&lt;/&gt; stanu &lt;name type="place"&gt;Alabama&lt;/&gt; w &lt;name type="place"&gt;Montgomery&lt;/&gt;, umieścił w budynku sądu pomnik ku czci dziesięciorga przykazań. Pomagała mu grupa mieszkańców miasta. Zdaniem sędziego, który zaprojektował pomnik i zorganizował społeczną składkę na jego budowę, symbolizował on judeochrześcijańskie fundamenty prawa amerykańskiego.<br>Sędzia federalny uznał jednak, że &lt;name type="person"&gt;Moore&lt;/&gt; naruszył konstytucyjny zakaz promowania religii, i nakazał mu usunięcie pomnika
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego