Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
zobowiązywały się do wprowadzenia na tron polski i litewski po śmierci Augusta II odpowiadającego wszystkim kandydata.
Przewidywano rozmieszczenie wzdłuż polskich granic wojsk trzech państw i użycie "wszelkich środków", aby wybrano króla, "który byłby w stanie utrzymać pokój i dobre stosunki z sąsiadującymi państwami".

Elekcja 1733 r. Po smutnych doświadczeniach panowania Augusta II szlachta postanowiła wybrać króla "Piasta". Przytłaczającą większością głosów dokonano elekcji Stanisława Leszczyńskiego, konkurenta Augusta II z lat 1704-1709, teścia Ludwika XV, króla Francji. Rosja, Austria i Prusy obawiały się, że związki Leszczyńskiego z Ludwikiem XV doprowadzą do wzmocnienia wpływów Francji w tej części Europy.
Poparły więc kandydaturę księcia
zobowiązywały się do wprowadzenia na tron polski i litewski po śmierci Augusta II odpowiadającego wszystkim kandydata.<br>Przewidywano rozmieszczenie wzdłuż polskich granic wojsk trzech państw i użycie "wszelkich środków", aby wybrano króla, "który byłby w stanie utrzymać pokój i dobre stosunki z sąsiadującymi państwami".<br><br>Elekcja 1733 r. Po smutnych doświadczeniach panowania Augusta II szlachta postanowiła wybrać króla "Piasta". Przytłaczającą większością głosów dokonano elekcji Stanisława Leszczyńskiego, konkurenta Augusta II z lat 1704-1709, teścia Ludwika XV, króla Francji. Rosja, Austria i Prusy obawiały się, że związki Leszczyńskiego z Ludwikiem XV doprowadzą do wzmocnienia wpływów Francji w tej części Europy.<br>Poparły więc kandydaturę księcia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego