Typ tekstu: Książka
Autor: Błoński Jan
Tytuł: Forma, śmiech i rzeczy ostateczne
Rok: 1994
szklankę zimnej wody i zagryła kromką chleba, zupy unikała, rozwodniona papka, ciepła i zbyt łatwa, musiała zapewne szkodzić jej na typ i prawdopodobnie chciała być jak najdłużej głodna przynajmniej do mięsa, gdyż dziewczyna nowoczesna głodna jest wyższej klasy niż dziewczyna nowoczesna syta. Młodziakowa również zjadła b.
mało zupy" (F 131). B. mało! Któż to takich skrótów używa w powieści i po co? Gombrowicz udaje, że się zaraził Młodziakową nowoczesnością: przysłówek skrócony jest przecie nowocześniejszy od pełnobrzmiącego... Wydrwiwa nowoczesne urojenie, wchodząc w ortografię epoki, podobnie jak przed chwilą wnikał w myśli rodziny Młodziaków.
A oto wniosek: swą niezmordowaną działalnością Młodziakowie wytworzyli stopniowo
szklankę zimnej wody i zagryła kromką chleba, zupy unikała, rozwodniona papka, ciepła i zbyt łatwa, musiała zapewne szkodzić jej na typ i prawdopodobnie chciała być jak najdłużej głodna przynajmniej do mięsa, gdyż dziewczyna nowoczesna głodna jest wyższej klasy niż dziewczyna nowoczesna syta. Młodziakowa również zjadła b.<br>mało zupy"&lt;/&gt; (F 131). B. mało! Któż to takich skrótów używa w powieści i po co? Gombrowicz udaje, że się zaraził Młodziakową nowoczesnością: przysłówek skrócony jest przecie nowocześniejszy od pełnobrzmiącego... Wydrwiwa nowoczesne urojenie, wchodząc w ortografię epoki, podobnie jak przed chwilą wnikał w myśli rodziny Młodziaków.<br>A oto wniosek: swą niezmordowaną działalnością Młodziakowie wytworzyli stopniowo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego