Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 02.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
czasu zamieszek z 2001 roku algierscy Berberowie wywalczyli sobie pewne prawa. Tamazight, jak nazywają swój język, od kwietnia 2002 roku ma status języka narodowego (co nie jest równoznaczne ze statusem języka oficjalnego). W połowie ubiegłego roku władze zgodziły się na wprowadzenie berberyjskiego do szkół.
- We wszystkich krajach arabskich sprawa suwerenności Berberów, którzy uważają się za uciskaną mniejszość, jest kwestią dość delikatną - powiedział "Rz" prof. Janusz Danecki, arabista. - Sytuacja z pewnością dojrzała do tego, by uzyskali pewną samodzielność. Władze algierskie zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą, że uznanie suwerenności Berberów jest konieczne, ale zarazem bardzo trudne, obala bowiem obowiązujący mit arabskości.
Berberowie
czasu zamieszek z 2001 roku algierscy Berberowie wywalczyli sobie pewne prawa. Tamazight, jak nazywają swój język, od kwietnia 2002 roku ma status języka narodowego (co nie jest równoznaczne ze statusem języka oficjalnego). W połowie ubiegłego roku władze zgodziły się na wprowadzenie berberyjskiego do szkół.<br>&lt;q&gt;- We wszystkich krajach arabskich sprawa suwerenności Berberów, którzy uważają się za uciskaną mniejszość, jest kwestią dość delikatną&lt;/&gt; - powiedział &lt;name type="tit"&gt;"Rz"&lt;/&gt; prof. &lt;name type="person"&gt;Janusz Danecki&lt;/&gt;, arabista. &lt;q&gt;- Sytuacja z pewnością dojrzała do tego, by uzyskali pewną samodzielność. Władze algierskie zdają sobie z tego sprawę. Wiedzą, że uznanie suwerenności Berberów jest konieczne, ale zarazem bardzo trudne, obala bowiem obowiązujący mit arabskości.&lt;/&gt;<br>Berberowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego