Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
przywołuje w Novum organum mit Atalanty trzykrotnie, przeciwstawiając klasycznej syntezie zastanej wiedzy zachłanne dążenie do odkrycia tajemnic natury:

Życie to zawody o nagrodę - wiedzę, zbawienie, piękno. Siedemnaste stulecie głosi pochwałę ruchu, lekkich stóp pięknej Atalanty.
Atalanta polskiego baroku zaczyna bodaj swój bieg w sielance Sylenus Szymona Szymonowica, która jest przeróbką Eklogi IV Wergiliusza (wzbogaconą o wątki z Metamorfoz). W tym klasycyzującym tekście jest jednak tylko mitologicznym rekwizytem, wymienionym pospiesznie, jednym tchem z wieloma innymi:

Rolę ornamentu odgrywa także mit Atalanty w Pałacu Leszczyńskich Samuela Twardowskiego, gdzie zestawiony zostaje z fabułą podobną, Ojnomaosa i Hippodamei:

Podobnie zresztą kojarzy Twardowski owe mity w
przywołuje w Novum organum mit Atalanty trzykrotnie, przeciwstawiając klasycznej syntezie zastanej wiedzy zachłanne dążenie do odkrycia tajemnic natury:<br>&lt;gap&gt;<br>Życie to zawody o nagrodę - wiedzę, zbawienie, piękno. Siedemnaste stulecie głosi pochwałę ruchu, lekkich stóp pięknej Atalanty.<br>Atalanta polskiego baroku zaczyna bodaj swój bieg w sielance Sylenus Szymona Szymonowica, która jest przeróbką Eklogi IV Wergiliusza (wzbogaconą o wątki z Metamorfoz). W tym klasycyzującym tekście jest jednak tylko mitologicznym rekwizytem, wymienionym pospiesznie, jednym tchem z wieloma innymi:<br>&lt;gap&gt;<br>Rolę ornamentu odgrywa także mit Atalanty w Pałacu Leszczyńskich Samuela Twardowskiego, gdzie zestawiony zostaje z fabułą podobną, Ojnomaosa i Hippodamei:<br>&lt;gap&gt;<br>Podobnie zresztą kojarzy Twardowski owe mity w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego