Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
stronie wielkie mauzoleum księży zakopiańskich, wystawione w latach osiemdziesiątych, z prawej - kaplica cmentarna z kostnicą, wybudowana w 1924r.
Za mauzoleum skręcamy w pierwszą alejkę w lewo. Na jej rogu, po lewej stronie znajduje się grobowiec założyciela cmentarza, drugiego proboszcza zakopiańskiego - Kazimierza Kaszelewskiego. Obok - bardzo już zniszczony grób zakopiańskiego kupca Józefa Fabiana Słowika, pochowanego tu 3 grudnia 1907 roku. Jest to najprawdopodobniej pierwsza osoba, pogrzebana na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. Naprzeciw widać grób ze stelą z żółtego piaskowca: pochowane są tu prochy Aleksandra Mniszka-Tchórznickiego, przewodniczącego polskiej delegacji na proces w Grazu w sprawie przynależności państwowej Morskiego Oka w 1902r.
Nie opodal
stronie wielkie mauzoleum księży zakopiańskich, wystawione w latach osiemdziesiątych, z prawej - kaplica cmentarna z kostnicą, wybudowana w 1924r.<br> Za mauzoleum skręcamy w pierwszą alejkę w lewo. Na jej rogu, po lewej stronie znajduje się grobowiec założyciela cmentarza, drugiego proboszcza zakopiańskiego - Kazimierza Kaszelewskiego. Obok - bardzo już zniszczony grób zakopiańskiego kupca Józefa Fabiana Słowika, pochowanego tu 3 grudnia 1907 roku. Jest to najprawdopodobniej pierwsza osoba, pogrzebana na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. Naprzeciw widać grób ze stelą z żółtego piaskowca: pochowane są tu prochy Aleksandra Mniszka-Tchórznickiego, przewodniczącego polskiej delegacji na proces w Grazu w sprawie przynależności państwowej Morskiego Oka w 1902r.<br> Nie opodal
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego