Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 08.07
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
moresu niemieckiego konkurenta. A Rosjanie... Ci, którzy patrzyli dalej niż pięć wiorst wokół swej chaty, chcieli zatarcia sromotnej klęski w wojnie japońskiej i nadal marzyli o zajęciu Konstantynopola. Również Polacy - przynajmniej niektórzy - wypatrywali wymodlonej kiedyś przez Mickiewicza "wojny powszechnej ludów", z której - niczym Chrystus narodów - miało się odrodzić państwo polskie.

Formalnie w 1914 r. winne wojny były Niemcy, bo na mobilizację w Rosji -wspierającej Serbię zaatakowaną przez Austrię - odpowiedziały wypowiedzeniem wojny Rosji oraz atakiem na Francję poprzez neutralną Belgię. W ciągu kilku tygodni cała Europa stanęła w ogniu.

Od sierpniowych salw 1914 r. zaczyna się najpotworniejszy wiek w dziejach Europy: stulecie
moresu niemieckiego konkurenta. A Rosjanie... Ci, którzy patrzyli dalej niż pięć wiorst wokół swej chaty, chcieli zatarcia sromotnej klęski w wojnie japońskiej i nadal marzyli o zajęciu Konstantynopola. Również Polacy - przynajmniej niektórzy - wypatrywali wymodlonej kiedyś przez Mickiewicza "wojny powszechnej ludów", z której - niczym Chrystus narodów - miało się odrodzić państwo polskie.<br><br>Formalnie w 1914 r. winne wojny były Niemcy, bo na mobilizację w Rosji -wspierającej Serbię zaatakowaną przez Austrię - odpowiedziały wypowiedzeniem wojny Rosji oraz atakiem na Francję poprzez neutralną Belgię. W ciągu kilku tygodni cała Europa stanęła w ogniu.<br><br>Od sierpniowych salw 1914 r. zaczyna się najpotworniejszy wiek w dziejach Europy: stulecie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego