Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
że część przytoczonego fragmentu nie należy do monologu postaci. Opis zachowania Gardyjana i mnichów można by wziąć za wierszowane didaskalia.
Kupiec - tak samo jak Mercator - to człowiek prosty, zwyczajny, jak wszyscy, którzy "swój handel" wiodą ze światem. Miał dwie żony: Sumnienie i Fortunę. Ową "szlachetną" (Sumnienie) precz wygnał, a z Fortuną spłodził syna, nazwanego Zyskiem.
W części pierwszej chory Kupiec wzywa Plebana, który mu daje "trank" z dobrych uczynków. Napój nie pomaga, bohater nie może wrócić do zdrowia, ale i nie umiera. Rozważa natomiast głośno problemy środków zbawienia. Dodajmy, że taki długi monolog mieści się doskonale w poetyce moralitetu.
W części
że część przytoczonego fragmentu nie należy do monologu postaci. Opis zachowania Gardyjana i mnichów można by wziąć za wierszowane didaskalia.<br>Kupiec - tak samo jak Mercator - to człowiek prosty, zwyczajny, jak wszyscy, którzy "swój handel" wiodą ze światem. Miał dwie żony: Sumnienie i Fortunę. Ową "szlachetną" (Sumnienie) precz wygnał, a z Fortuną spłodził syna, nazwanego Zyskiem.<br>W części pierwszej chory Kupiec wzywa Plebana, który mu daje "trank" z dobrych uczynków. Napój nie pomaga, bohater nie może wrócić do zdrowia, ale i nie umiera. Rozważa natomiast głośno problemy środków zbawienia. Dodajmy, że taki długi monolog mieści się doskonale w poetyce moralitetu.<br>W części
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego