Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 09.22
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
wschodnioeuropejski i platformę paleozoiczną Europy centralnej i zachodniej, a w pobliżu tego szwu zdarzają się wstrząsy. Ale szew nie przebiega przez Polskę północno-wschodnią, lecz południową. Dlatego trzęsienia ziemi na Warmii i na Mazurach są rzadkie. Częściej zdarzają się na Przedgórzu Sudeckim i na Śląsku.
Podobną opinię ma prof. Marek Grad, również z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Nie ma naturalnych powodów, by w tym miejscu występowało takie duże trzęsienie - powiedział PAP. Jego zdaniem prawdopodobieństwo, że wstrząsy wywołała przyczyna sztuczna, np. eksplozja, wynosi 50 proc., "nawet ze wskazaniem na przyczynę sztuczną".
Profesor przypomniał, że wojska rosyjskie, a także polskie, co jakiś czas
wschodnioeuropejski i platformę paleozoiczną &lt;name type="place"&gt;Europy&lt;/&gt; centralnej i zachodniej, a w pobliżu tego szwu zdarzają się wstrząsy. Ale szew nie przebiega przez &lt;name type="place"&gt;Polskę&lt;/&gt; północno-wschodnią, lecz południową. Dlatego trzęsienia ziemi na &lt;name type="place"&gt;Warmii&lt;/&gt; i na &lt;name type="place"&gt;Mazurach&lt;/&gt; są rzadkie. Częściej zdarzają się na &lt;name type="place"&gt;Przedgórzu Sudeckim&lt;/&gt; i na &lt;name type="place"&gt;Śląsku&lt;/&gt;.<br>Podobną opinię ma prof. &lt;name type="person"&gt;Marek Grad&lt;/&gt;, również z &lt;name type="org"&gt;Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego&lt;/&gt;. - Nie ma naturalnych powodów, by w tym miejscu występowało takie duże trzęsienie - powiedział PAP. Jego zdaniem prawdopodobieństwo, że wstrząsy wywołała przyczyna sztuczna, np. eksplozja, wynosi 50 proc., &lt;q&gt;"nawet ze wskazaniem na przyczynę sztuczną"&lt;/&gt;.<br>Profesor przypomniał, że wojska rosyjskie, a także polskie, co jakiś czas
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego