Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
możliwe?
Oczywiście w punkcie wyjścia nie można przyjmować byle jakich założeń. Założenia - lub aksjomaty, jak się je inaczej nazywa - muszą spełniać trzy warunki.
Po pierwsze, założenia nie mogą być sprzeczne ze sobą. Jeżeli jedno założenie coś stwierdza, a drugie założenie temu samemu przeczy, to z takiego układu założeń wynika cokolwiek. Irracjonalność niszczy logiczne wnioskowanie w zarodku.
Po drugie, założenia powinny być niezależne, tzn. żadne z założeń nie powinno wynikać z pozostałych. Gdyby jakieś założenie wynikało z innych założeń, nie byłoby sensu przyjmować go jako założenia. Byłoby ono twierdzeniem, a nie założeniem.
Po trzecie, układ założeń musi być zupełny. To znaczy założenia
możliwe?<br> Oczywiście w punkcie wyjścia nie można przyjmować byle jakich założeń. Założenia - lub aksjomaty, jak się je inaczej nazywa - muszą spełniać trzy warunki. <br> Po pierwsze, założenia nie mogą być sprzeczne ze sobą. Jeżeli jedno założenie coś stwierdza, a drugie założenie temu samemu przeczy, to z takiego układu założeń wynika cokolwiek. Irracjonalność niszczy logiczne wnioskowanie w zarodku.<br> Po drugie, założenia powinny być niezależne, tzn. żadne z założeń nie powinno wynikać z pozostałych. Gdyby jakieś założenie wynikało z innych założeń, nie byłoby sensu przyjmować go jako założenia. Byłoby ono twierdzeniem, a nie założeniem.<br> Po trzecie, układ założeń musi być zupełny. To znaczy założenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego