Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Arsenał Gorzowski
Nr: 6
Miejsce wydania: Gorzów Wielkopolski
Rok: 1998
jest ok. 2 tys. tablic wotywnych ją otaczających. Wielką oryginalnością kaplicy jest niezwykła kolekcja niewielkich obrazków malowanych niewprawnymi rękoma prostych ludzi a prezentujących cuda Czarnej Madonny.
W Altötting jest kilka interesujących kościołów. Gotycki kościół św. Filipa i Jakuba szczyci się bardzo cennym skarbcem. Tu na zwornikach gotyckich przęseł odnajdujemy herb Jagiellonów. Tak uczczono księżniczkę Jadwigę, córkę Kazimierza Wielkiego, której ślub z królem Bawarii Georgem Bogatym Wittelsbachem odbył się w 1475 r. Wesele trwało 14 dni, Jadwiga urodziła czterech synów i była jedną z najbardziej lubianych księżniczek bawarskich.
W Altötting polskie akcenty związane są z religią i z papieżem Janem Pawłem II
jest ok. 2 tys. tablic wotywnych ją otaczających. Wielką oryginalnością kaplicy jest niezwykła kolekcja niewielkich obrazków malowanych niewprawnymi rękoma prostych ludzi a prezentujących cuda Czarnej Madonny.<br>W Altötting jest kilka interesujących kościołów. Gotycki kościół św. Filipa i Jakuba szczyci się bardzo cennym skarbcem. Tu na zwornikach gotyckich przęseł odnajdujemy herb Jagiellonów. Tak uczczono księżniczkę Jadwigę, córkę Kazimierza Wielkiego, której ślub z królem Bawarii Georgem Bogatym Wittelsbachem odbył się w 1475 r. Wesele trwało 14 dni, Jadwiga urodziła czterech synów i była jedną z najbardziej lubianych księżniczek bawarskich.<br>W Altötting polskie akcenty związane są z religią i z papieżem Janem Pawłem II
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego