Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
synów Kazimierza, księcia Kujaw, Sieradza i Łęczycy. W latach dziewięćdziesiątych XIII w. dwukrotnie walczył o tron krakowski i krótko panował w Wielkopolsce.
W 1300 r. zmuszony do ucieczki "smutną dolę wygnania z tak wytrwałą znosił cierpliwością, że wielu litowało się nad jego nieszczęściem, a wszyscy podziwiali stateczność umysłu i pokorę. Jakoż wygnanie to stało się dla niego [...] probierzem wytrwałości i pobudką do cnoty" - czytamy u Długosza.

Według legendy Łokietek miał się ukrywać w grotach podkrakowskich, gdzie okoliczna ludność udzielała mu pomocy, przynosząc żywność i odzież. Miejsce owo, dające schronienie królowi, czyli ojcu, na pamiątkę tego wydarzenia nazwano Ojcowem.
Książę, tułając się
synów Kazimierza, księcia Kujaw, Sieradza i Łęczycy. W latach dziewięćdziesiątych XIII w. dwukrotnie walczył o tron krakowski i krótko panował w Wielkopolsce.<br>W 1300 r. zmuszony do ucieczki "smutną dolę wygnania z tak wytrwałą znosił cierpliwością, że wielu litowało się nad jego nieszczęściem, a wszyscy podziwiali stateczność umysłu i pokorę. Jakoż wygnanie to stało się dla niego [...] probierzem wytrwałości i pobudką do cnoty" - czytamy u Długosza.<br><br>Według legendy Łokietek miał się ukrywać w grotach podkrakowskich, gdzie okoliczna ludność udzielała mu pomocy, przynosząc żywność i odzież. Miejsce owo, dające schronienie królowi, czyli ojcu, na pamiątkę tego wydarzenia nazwano Ojcowem.<br>Książę, tułając się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego