Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
się przynależnością do umysłowej i ideowej wspólnoty wieku. Istotne jest to, że równouprawnienie dyskusyjne Wójta nie było czymś wyjątkowym, lecz że stawało się konwencją nowych czasów.
Podział ról w tej dyspucie jest problemem istotnym dla zrozumienia stanowiska społecznego autora. Dyskutujące osoby są - jak powiedzielibyśmy - raczej reprezentantami stron niż postaciami stypizowanymi. Konstrukcja dialogu nie jest przeto wynikiem dramatycznej zmienności i kolizyjności sytuacji, w jakich znaleźli się rozmawiający, lecz uporządkowanym zbiorem materii i tematów. Do Krótkiej rozprawy można ułożyć swego rodzaju dyspozycję, która ujawniłaby przemyślny porządek w pozornie pogmatwanym toku rozważań.
Początkowe wiersze utworu są najbardziej kontrowersyjne - dotyczą spraw kościelnych, w których kolejno
się przynależnością do umysłowej i ideowej wspólnoty wieku. Istotne jest to, że równouprawnienie dyskusyjne Wójta nie było czymś wyjątkowym, lecz że stawało się konwencją nowych czasów.<br>Podział ról w tej dyspucie jest problemem istotnym dla zrozumienia stanowiska społecznego autora. Dyskutujące osoby są - jak powiedzielibyśmy - raczej reprezentantami stron niż postaciami stypizowanymi. Konstrukcja dialogu nie jest przeto wynikiem dramatycznej zmienności i kolizyjności sytuacji, w jakich znaleźli się rozmawiający, lecz uporządkowanym zbiorem materii i tematów. Do Krótkiej rozprawy można ułożyć swego rodzaju dyspozycję, która ujawniłaby przemyślny porządek w pozornie pogmatwanym toku rozważań.<br>Początkowe wiersze utworu są najbardziej kontrowersyjne - dotyczą spraw kościelnych, w których kolejno
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego