Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
tylko z imienia.
Rozdział VIII
Gospodarka w Królestwie

55. Dysproporcje międzydzielnicowe

Rozwój stosunków agrarnych, odmienny w trzech zaborach, pogłębiał nadal w latach trzydziestych i czterdziestych różnice między dzielnicami. Zabór pruski miał już za sobą reformę regulacyjną; zakończona na Śląsku i Pomorzu, weszła w życie w Poznańskiem za prezesury Flottwella. W Królestwie właściciele ziemscy na własną rękę podejmowali podobną regulację, z największą ujmą dla chłopa.
W Galicji rząd zaborczy powstrzymywał uparcie wszelką regulację. Różnice te m.in. znalazły odbicie w stopie przyrostu ludności, która wznosi się dużo szybciej w dzielnicach "uregulowanych" niż w tych, gdzie trwa jeszcze pańszczyzna.
Ludność Pomorza oraz Górnego
tylko z imienia.<br>Rozdział VIII<br>Gospodarka w Królestwie<br><br>55. Dysproporcje międzydzielnicowe<br><br>Rozwój stosunków agrarnych, odmienny w trzech zaborach, pogłębiał nadal w latach trzydziestych i czterdziestych różnice między dzielnicami. Zabór pruski miał już za sobą reformę regulacyjną; zakończona na Śląsku i Pomorzu, weszła w życie w Poznańskiem za prezesury Flottwella. W Królestwie właściciele ziemscy na własną rękę podejmowali podobną regulację, z największą ujmą dla chłopa.<br>W Galicji rząd zaborczy powstrzymywał uparcie wszelką regulację. Różnice te m.in. znalazły odbicie w stopie przyrostu ludności, która wznosi się dużo szybciej w dzielnicach "uregulowanych" niż w tych, gdzie trwa jeszcze pańszczyzna.<br>Ludność Pomorza oraz Górnego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego