Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 01.23
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
jego pięciodniowej wizyty jest poświęcenie katedry św. Mikołaja, pierwszej świątyni dla wyznawców prawosławia na Kubie. Fidel Castro kazał ją zbudować z okazji tej wizyty. Otrzyma za to Order św. Andrzeja, pierwszego biskupa Bizancjum.
"Dar ludu Kuby", jak rząd określa świątynię wzniesioną na hawańskiej Starówce, to pierwsza budowla sakralna powstała na Kubie od przejęcia władzy przez Castro w 1959 roku. Przed rewolucją w Hawanie był kościół prawosławny, wybudowany staraniem wspólnoty greckiej, ale później Grecy opuścili wyspę, a w budynku dawnego kościoła mieści się dziś teatr dla dzieci.
Dokładnie sześć lat temu Castro przyjmował z wielkimi honorami Jana Pawła II. Obrońcy praw człowieka
jego pięciodniowej wizyty jest poświęcenie &lt;name type="place"&gt;katedry św. Mikołaja&lt;/&gt;, pierwszej świątyni dla wyznawców prawosławia na &lt;name type="place"&gt;Kubie&lt;/&gt;. &lt;name type="person"&gt;Fidel Castro&lt;/&gt; kazał ją zbudować z okazji tej wizyty. Otrzyma za to Order św. Andrzeja, pierwszego biskupa Bizancjum.&lt;/&gt;<br>&lt;q&gt;&lt;transl&gt;"Dar ludu Kuby"&lt;/&gt;&lt;/&gt;, jak rząd określa świątynię wzniesioną na hawańskiej &lt;name type="place"&gt;Starówce&lt;/&gt;, to pierwsza budowla sakralna powstała na &lt;name type="place"&gt;Kubie&lt;/&gt; od przejęcia władzy przez &lt;name type="person"&gt;Castro&lt;/&gt; w 1959 roku. Przed rewolucją w &lt;name type="place"&gt;Hawanie&lt;/&gt; był kościół prawosławny, wybudowany staraniem wspólnoty greckiej, ale później Grecy opuścili wyspę, a w budynku dawnego kościoła mieści się dziś teatr dla dzieci.<br>Dokładnie sześć lat temu &lt;name type="person"&gt;Castro&lt;/&gt; przyjmował z wielkimi honorami &lt;name type="person"&gt;Jana Pawła II&lt;/&gt;. Obrońcy praw człowieka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego