Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
Rzeczypospolitej.
Nikomu nie przychodziła do głowy restytucja monarchii, a urzędy starostów lub wojewodów czy nazwa złotego stanowiły raczej terminologiczne aniżeli faktyczne ustępstwa na rzecz dawnych wieków.
Największą bodajże burzę wywoływała sprawa granic z roku 1772, do których chciano dopasować kształt terytorialny II Rzeczypospolitej.
Natomiast Kościół katolicki, szczególnie w okresie Polski Ludowej, starał się wskrzesić czy kontynuować takie formy życia religijnego, jak masowe pielgrzymki, koronacja cudownych obrazów lub uroczystości związane z wynoszeniem na ołtarze kolejnych błogosławionych i świętych. Wszystkie te formy rozkwitły w pełni w pierwszym dziesięcioleciu III Rzeczypospolitej.
Towarzyszą temu podobne co ongiś różnice poglądów w obrębie samego episkopatu. W XVII
Rzeczypospolitej.<br>Nikomu nie przychodziła do głowy restytucja monarchii, a urzędy starostów lub wojewodów czy nazwa złotego stanowiły raczej terminologiczne aniżeli faktyczne ustępstwa na rzecz dawnych wieków.<br>Największą bodajże burzę wywoływała sprawa granic z roku 1772, do których chciano dopasować kształt terytorialny II Rzeczypospolitej.<br>Natomiast Kościół katolicki, szczególnie w okresie Polski Ludowej, starał się wskrzesić czy kontynuować takie formy życia religijnego, jak masowe pielgrzymki, koronacja cudownych obrazów lub uroczystości związane z wynoszeniem na ołtarze kolejnych błogosławionych i świętych. Wszystkie te formy rozkwitły w pełni w pierwszym dziesięcioleciu III Rzeczypospolitej.<br>Towarzyszą temu podobne co ongiś różnice poglądów w obrębie samego episkopatu. W XVII
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego