Typ tekstu: Książka
Autor: Ziembiński Zygmunt
Tytuł: Logika praktyczna
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1956
dyskutant nie jest człowiekiem myślącym samodzielnie. Poprzestanie na powołaniu się na autorytet, bez zważania na to, czy dyskutant ten autorytet uznaje, nazywane było ongiś argumentum ad verecundiam.
Argumentacje, które mają tylko pozory trafności, a w rzeczywistości kryją w sobie błędy logiczne rozmyślnie utajone przez argumentującego, nazywamy sofizmatami.

Część trzecia
PRACA MYŚLOWA PRAWNIKA
Rozdział XIX
LOGICZNE PODSTAWY UZASADNIANIA WYROKÓW SĄDOWYCH
1. Struktura uzasadnienia wyroku
Umiejętność jasnego formułowania myśli i rozumowania odpowiadającego postulatowi racji dostatecznej (por. rozdz. XIII 1) jest nieodzowna do należytego uzasadniania wyroków sądowych.
Wyrokowanie czy to w sprawach cywilnych, czy karnych opiera się na dwóch rodzajach powiązanych ze sobą rozumowań
dyskutant nie jest człowiekiem myślącym samodzielnie. Poprzestanie na powołaniu się na autorytet, bez zważania na to, czy dyskutant ten autorytet uznaje, nazywane było ongiś argumentum ad verecundiam.<br> Argumentacje, które mają tylko pozory trafności, a w rzeczywistości kryją w sobie błędy logiczne rozmyślnie utajone przez argumentującego, nazywamy sofizmatami.<br>&lt;page nr= 216&gt;&lt;/&gt;<br>&lt;div&gt;&lt;tit&gt; Część trzecia<br> PRACA MYŚLOWA PRAWNIKA&lt;/&gt;<br>&lt;tit&gt; Rozdział XIX<br> LOGICZNE PODSTAWY UZASADNIANIA WYROKÓW SĄDOWYCH&lt;/&gt;<br>&lt;tit&gt; 1. Struktura uzasadnienia wyroku&lt;/&gt;<br> Umiejętność jasnego formułowania myśli i rozumowania odpowiadającego postulatowi racji dostatecznej (por. rozdz. XIII 1) jest nieodzowna do należytego uzasadniania wyroków sądowych.<br> Wyrokowanie czy to w sprawach cywilnych, czy karnych opiera się na dwóch rodzajach powiązanych ze sobą rozumowań
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego