Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
tylko wybitnych dzieł zagranicznych z tego okresu, jakie wymieniła H. Rybicka-Nowacka, lecz nawet prac wydanych w Polsce.
Chmielowski powinien uwzględnić - przynajmniej uzupełniając swój wykład o minerałach w tomie III - wiadomości z histori naturalnej Królestwa Polskiego, jaką ogłosił Rzączyński w 1742 r., powinien też wykorzystać inne dzieła, jak S. Solskiego Machina motum perpetuum z 1661 r. (choć tematem było tu zagadnienie nierozwiązalne), Geometra polski z 1683 r. lub Architekt polski z 1690 r. i w. Tylkowskiego Meteorologia curiosa z 1669 r. Warto zaznaczyć, że obaj autorzy byli jezuitami.
O niezbyt dokładnej znajomości przez Chmielowskiego dzieł wydanych w Polsce świadczy także, że
tylko wybitnych dzieł zagranicznych z tego okresu, jakie wymieniła H. Rybicka-Nowacka, lecz nawet prac wydanych w Polsce.<br> Chmielowski powinien uwzględnić - przynajmniej uzupełniając swój wykład o minerałach w tomie III - wiadomości z histori naturalnej Królestwa Polskiego, jaką ogłosił Rzączyński w 1742 r., powinien też wykorzystać inne dzieła, jak S. Solskiego &lt;hi rend="italic"&gt;Machina motum perpetuum&lt;/hi&gt; z 1661 r. (choć tematem było tu zagadnienie nierozwiązalne), &lt;hi rend="italic"&gt;Geometra polski&lt;/hi&gt; z 1683 r. lub &lt;hi rend="italic"&gt;Architekt polski&lt;/hi&gt; z 1690 r. i w. Tylkowskiego &lt;hi rend="italic"&gt;Meteorologia curiosa&lt;/hi&gt; z 1669 r. Warto zaznaczyć, że obaj autorzy byli jezuitami.<br> O niezbyt dokładnej znajomości przez Chmielowskiego dzieł wydanych w Polsce świadczy także, że
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego