Typ tekstu: Książka
Autor: Włodarczyk Jarosław
Tytuł: Wędrówki niebieskie
Rok: 1999
najwcześniejsze próby usystematyzowania praktycznych umiejętności nawigacyjnych starożytnych żeglarzy. Jak twierdzą niektórzy pisarze antyczni, ów mędrzec - mający za przodków Fenicjan, choć jego matka z całą pewnością była Greczynką - napisał ponoć podręcznik astronomii żeglarskiej, który jednak się nie zachował. Tales radził też greckim sternikom, by, wzorem Fenicjan, do określania kierunku północnego wykorzystywali Małą Niedźwiedzicę zamiast Wielkiej.
Sztuka nawigacji nie była jednak domeną starożytnych uczonych, choć sternicy-nawigatorzy należeli zapewne do wykształconej elity, o czym świadczą słowa proroka Ezechiela. Wieszcząc zburzenie Tyru, najbogatszego miasta Fenicjan, mówi on (Ez 27,8):
Wiedzę żeglarską przekazywano prawdopodobnie z mistrza na ucznia, często w drodze sukcesji rodzinnej. Dlatego też
najwcześniejsze próby usystematyzowania praktycznych umiejętności nawigacyjnych starożytnych żeglarzy. Jak twierdzą niektórzy pisarze antyczni, ów mędrzec - mający za przodków Fenicjan, choć jego matka z całą pewnością była Greczynką - napisał ponoć podręcznik astronomii żeglarskiej, który jednak się nie zachował. Tales radził też greckim sternikom, by, wzorem Fenicjan, do określania kierunku północnego wykorzystywali Małą Niedźwiedzicę zamiast Wielkiej.<br>Sztuka nawigacji nie była jednak domeną starożytnych uczonych, choć sternicy-nawigatorzy należeli zapewne do wykształconej elity, o czym świadczą słowa proroka Ezechiela. Wieszcząc zburzenie Tyru, najbogatszego miasta Fenicjan, mówi on (Ez 27,8): &lt;gap&gt;<br>Wiedzę żeglarską przekazywano prawdopodobnie z mistrza na ucznia, często w drodze sukcesji rodzinnej. Dlatego też
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego