Typ tekstu: Książka
Autor: Król-Fijewska Maria
Tytuł: Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Rok: 1996
innym nie wiedząc o tym. Zwykle - poinformowani, że ich zachowanie komuś przeszkadza - zmieniają je, gdyż nie chcą być nieprzyjemni.
Etap drugi - wyrażanie uczuć
Jeżeli ktoś nie zmienia swego zachowania, mimo iż wie, że mi ono przeszkadza, daję wyraz swemu rozdrażnieniu. Po raz drugi żądam zmiany zachowania, tym razem bardziej stanowczo.

Mimo zwrócenia uwagi, mężczyzna nadal stuka w moje krzesło. Odwracam się i mówię:
- Proszę nie stukać w moje krzesło! Pan mi przeszkadza!

Jestem rozdrażniona, więc mówię to głośniej, z większą siłą, bardziej ostro i zdecydowanie.

Etap ten, zależnie od sytuacji, może zawierać jedną wypowiedź (jak w przykładzie) albo przeciągnąć się. Czasem
innym nie wiedząc o tym. Zwykle - poinformowani, że ich zachowanie komuś przeszkadza - zmieniają je, gdyż nie chcą być nieprzyjemni.<br>&lt;tit1&gt;Etap drugi - wyrażanie uczuć&lt;/&gt;<br>Jeżeli ktoś nie zmienia swego zachowania, mimo iż wie, że mi ono przeszkadza, daję wyraz swemu rozdrażnieniu. Po raz drugi żądam zmiany zachowania, tym razem bardziej stanowczo.<br><br>Mimo zwrócenia uwagi, mężczyzna nadal stuka w moje krzesło. Odwracam się i mówię:<br>- Proszę nie stukać w moje krzesło! Pan mi przeszkadza!<br><br>Jestem rozdrażniona, więc mówię to głośniej, z większą siłą, bardziej ostro i zdecydowanie.<br><br>Etap ten, zależnie od sytuacji, może zawierać jedną wypowiedź (jak w przykładzie) albo przeciągnąć się. Czasem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego