Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 16
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
miejscowego GOK-u odbyły się posiady poświęcone 100-rocznicy urodzin Bronisławy Grzebinogowej z Łojasów-Koślów - rodem z Poronina, nauczycielki kilku pokoleń górali w wielu szkołach podhalańskich. Salę wypełniła licznie zgromadzona rodzina oraz publiczność.
Pracę swą rozpoczęła na Orawie, gdzie zetknęła się z działaczami ruchu regionalnego. Na Podhalu najdłużej pracowała w Murzasichlu. Tu poznała Andrzeja Knapczyka Ducha - znakomitego prymistę góralskiego, który uczył ją gry na gęślach.
Bronisława Grzebinogowa przez czterdzieści lat pracowała jako nauczycielka. Organizowała zespoły teatralne, wystawiała własne sztuki sceniczne, organizowała zabawy góralskie z tańcami i śpiewem.
Po przejściu na emeryturę tworzyła gawędy, które publikowała w pismach literackich w kraju i
miejscowego GOK-u odbyły się &lt;dialect&gt;posiady&lt;/&gt; poświęcone 100-rocznicy urodzin Bronisławy Grzebinogowej z Łojasów-Koślów - rodem z Poronina, nauczycielki kilku pokoleń górali w wielu szkołach podhalańskich. Salę wypełniła licznie zgromadzona rodzina oraz publiczność.<br>Pracę swą rozpoczęła na Orawie, gdzie zetknęła się z działaczami ruchu regionalnego. Na Podhalu najdłużej pracowała w Murzasichlu. Tu poznała Andrzeja Knapczyka Ducha - znakomitego &lt;orig&gt;prymistę&lt;/&gt; góralskiego, który uczył ją gry na gęślach.<br>Bronisława Grzebinogowa przez czterdzieści lat pracowała jako nauczycielka. Organizowała zespoły teatralne, wystawiała własne sztuki sceniczne, organizowała zabawy góralskie z tańcami i śpiewem.<br>Po przejściu na emeryturę tworzyła gawędy, które publikowała w pismach literackich w kraju i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego