Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 32
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
ustalić, kto w 1945 r. wydał decyzję, żeby uruchomić na nowo obóz w miejscu, gdzie jeszcze świeża była krew i pot jeńców wojennych wielu narodowości.
Jedyne podstawy do domysłów można znaleźć w aktach śledztwa z lat pięćdziesiątych. Jan Filipek, od 15 maja 1945 r. szef Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie, zeznał wówczas, iż w czasie jakiejś narady "starosta Bielicki poinformował nas, że otrzymał zarządzenie od władz nadrzędnych o wysiedleniu ludności pochodzenia niemieckiego do Niemiec. Z uwagi na to, że nie było jeszcze wiadomo, kiedy będą organizowane transporty, starosta zaproponował utworzenie w Łambinowicach obozu przejściowego".
Zeznania tego nie potwierdza raport z
ustalić, kto w 1945 r. wydał decyzję, żeby uruchomić na nowo obóz w miejscu, gdzie jeszcze świeża była krew i pot jeńców wojennych wielu narodowości.<br>Jedyne podstawy do domysłów można znaleźć w aktach śledztwa z lat pięćdziesiątych. Jan Filipek, od 15 maja 1945 r. szef Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Niemodlinie, zeznał wówczas, iż w czasie jakiejś narady "starosta Bielicki poinformował nas, że otrzymał zarządzenie od władz nadrzędnych o wysiedleniu ludności pochodzenia niemieckiego do Niemiec. Z uwagi na to, że nie było jeszcze wiadomo, kiedy będą organizowane transporty, starosta zaproponował utworzenie w Łambinowicach obozu przejściowego".<br>Zeznania tego nie potwierdza raport z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego