Typ tekstu: Książka
Autor: Czapski Józef
Tytuł: Patrząc
Rok wydania: 1983
Rok powstania: 1996
wzniesienie umysłu codziennie, choćby na chwilę, do dziedziny gdzie stają się widocznymi twoje zagadnienia".
W liście do Ostapa Ortwina z 26 stycznia broni się przed zarzutem, że "skleszał"... "Zobaczycie, że nie skleszałem [słusznie pisze Miłosz, że antyklerykalizm był elementarnym obowiązkiem lewicowca], ale niestety Ťzabobon o Boguť jest u mnie nieuleczalny".
Opierając się na pismach Brzozowskiego, nie tylko nie był on katolikiem, ale nawet wiara jego w Boga była więcej głodem wiary, tęsknotą za wiarą. ("Najważniejsze jest wiedzieć, że jest się głodnym" - pisze Simone Weil). U Brzozowskiego jest to również reakcja przeciw płyciźnie polskiej bezreligijności.
"Bezreligijność myśli polskiej jest zdolna doprowadzić do rozpaczy
wzniesienie umysłu codziennie, choćby na chwilę, do dziedziny gdzie stają się widocznymi twoje zagadnienia&lt;/&gt;".<br>W liście do &lt;name type="person"&gt;Ostapa Ortwina&lt;/&gt; z 26 stycznia broni się przed zarzutem, że "&lt;orig&gt;skleszał&lt;/&gt;"... "&lt;q&gt;Zobaczycie, że nie &lt;orig&gt;skleszałem&lt;/&gt; [słusznie pisze Miłosz, że antyklerykalizm był elementarnym obowiązkiem lewicowca], ale niestety Ťzabobon o Boguť jest u mnie nieuleczalny&lt;/&gt;".<br>Opierając się na pismach Brzozowskiego, nie tylko nie był on katolikiem, ale nawet wiara jego w Boga była więcej głodem wiary, tęsknotą za wiarą. ("&lt;q&gt;Najważniejsze jest wiedzieć, że jest się głodnym&lt;/&gt;" - pisze &lt;name type="person"&gt;Simone Weil&lt;/&gt;). U Brzozowskiego jest to również reakcja przeciw płyciźnie polskiej bezreligijności.<br>"&lt;q&gt;Bezreligijność myśli polskiej jest zdolna doprowadzić do rozpaczy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego