Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
im ważna rolę w zabiegach mających zapewnić sukces w hodowli. Zaczęto także lepić podobizny leśnych zwierząt oraz jeźdźców na koniach. Na święto Zwiastowania Najświętszej Marii (25 marca) pieczono "bocianie łapy", związane z powrotem wiosny, oraz wyobrażenia bron i sierpów. Na Podlasiu wyrabiano "kozy prostyńskie"; zwyczaj ten zachował się najdłużej w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie je pieczono do niedawna, a sprzedawano właśnie w Prostyni podczas odpustu w dniu Trójcy Świętej.
Figurki modelowano palcami, czasem tylko pomagając sobie nożem. Starano się o wyraz rzeźbionej postaci, podkreślając cechy szczególne, wycięcie szyi konia, rogi jelenia czy kapelusz na głowie pastuszka.

MASKI, PRZEBRANIA, WIDOWISKA
Maska, przebranie, chęć odgrywania
im ważna rolę w zabiegach mających zapewnić sukces w hodowli. Zaczęto także lepić podobizny leśnych zwierząt oraz jeźdźców na koniach. Na święto Zwiastowania Najświętszej Marii (25 marca) pieczono "bocianie łapy", związane z powrotem wiosny, oraz wyobrażenia bron i sierpów. Na Podlasiu wyrabiano "kozy prostyńskie"; zwyczaj ten zachował się najdłużej w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie je pieczono do niedawna, a sprzedawano właśnie w Prostyni podczas odpustu w dniu Trójcy Świętej.<br> Figurki modelowano palcami, czasem tylko pomagając sobie nożem. Starano się o wyraz rzeźbionej postaci, podkreślając cechy szczególne, wycięcie szyi konia, rogi jelenia czy kapelusz na głowie pastuszka. <br>&lt;page nr=173&gt;<br> &lt;tit&gt;MASKI, PRZEBRANIA, WIDOWISKA&lt;/&gt;<br>Maska, przebranie, chęć odgrywania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego