Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 50
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
im utwory wierszowane.
Większość z nich była anonimowa.
Przez wiele lat krążyły w odpisach, w rozmaitych wersjach, podatne, jako prawdziwe utwory ludowe, na rozmaite "ulepszenia" i przeróbki.
Motyw przeciwstawienia czołgów pochodowi demonstrantów, pojawia się m.in. w "Grudniowej kolędzie", napisanej prawdopodobnie w styczniu 1971 roku: Wtedy strajkujący w pochodach ruszyli, Pałki, gazy, czołgi przeciw nim użyli.
W innym wierszu, napisanym w lutym 1971 roku przez Kazimierza Sprucha, czytamy m. in.: I ponieśli go na marach przez Kosynierów przez Świętojańską "Ballada o Janku Wiśniewskim" przez dwa dziesięciolecia uchodziła za utwór anonimowy.
W roku 1980 ulotka z jej tekstem trafiła do rąk Mieczysława
im utwory wierszowane.<br>Większość z nich była anonimowa.<br>Przez wiele lat krążyły w odpisach, w rozmaitych wersjach, podatne, jako prawdziwe utwory ludowe, na rozmaite "ulepszenia" i przeróbki.<br>Motyw przeciwstawienia czołgów pochodowi demonstrantów, pojawia się m.in. w "Grudniowej kolędzie", napisanej prawdopodobnie w styczniu 1971 roku: Wtedy strajkujący w pochodach ruszyli, Pałki, gazy, czołgi przeciw nim użyli.<br>W innym wierszu, napisanym w lutym 1971 roku przez Kazimierza Sprucha, czytamy m. in.: I ponieśli go na marach przez Kosynierów przez Świętojańską "Ballada o Janku Wiśniewskim" przez dwa dziesięciolecia uchodziła za utwór anonimowy.<br>W roku 1980 ulotka z jej tekstem trafiła do rąk Mieczysława
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego