Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Gazeta Wyborcza
Nr: 261
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1997
polskich biskupów to, że w Unii Europejskiej jest "ogromne otwarcie, nie ma gotowych planów, sztywnych gorsetów" - mówili wczoraj w Warszawie abp Henryk Muszyński i sekretarz Episkopatu bp Tadeusz Pieronek, podsumowując wizytę delegacji biskupów w Brukseli.
Zaskoczył nas język, którym mówią politycy Unii.
To język poszukiwania zgody i przyjaźni - powiedział bp Pieronek. - Nawet warunki, które Polska musi spełnić, przedstawiano w ten sposób. Kiedy np. mówiono o zmianach w rolnictwie, dodawano - ,"rozumiemy wasze problemy, nie jesteście z tym pierwsi". Tam wcale nie czekają na jakieś daty, na to, że Polska przerobi swoje rolnictwo na jakieś farmy amerykańskie.
Biskup mówił też, że unijna polityka
polskich biskupów to, że w &lt;name type="org"&gt;Unii Europejskiej&lt;/name&gt; jest "ogromne otwarcie, nie ma gotowych planów, sztywnych gorsetów"&lt;/&gt; - mówili wczoraj w &lt;name type="place"&gt;Warszawie&lt;/name&gt; abp Henryk Muszyński i sekretarz &lt;name type="org"&gt;Episkopatu&lt;/name&gt; bp &lt;name type="person"&gt;Tadeusz Pieronek&lt;/name&gt;, podsumowując wizytę delegacji biskupów w &lt;name type="place"&gt;Brukseli&lt;/name&gt;. <br>&lt;who2&gt;Zaskoczył nas język, którym mówią politycy &lt;name type="org"&gt;Unii&lt;/name&gt;. <br>To język poszukiwania zgody i przyjaźni&lt;/&gt; - powiedział bp &lt;name type="person"&gt;Pieronek&lt;/name&gt;. - &lt;who2&gt;Nawet warunki, które &lt;name type="place"&gt;Polska&lt;/name&gt; musi spełnić, przedstawiano w ten sposób. Kiedy np. mówiono o zmianach w rolnictwie, dodawano&lt;/&gt; - ,"rozumiemy wasze problemy, nie jesteście z tym pierwsi". &lt;who2&gt;Tam wcale nie czekają na jakieś daty, na to, że &lt;name type="place"&gt;Polska&lt;/name&gt; przerobi swoje rolnictwo na jakieś farmy amerykańskie.&lt;/&gt; <br>Biskup mówił też, że unijna polityka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego