Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
nad Kaczawą. Doroczne płuczki złota, organizowane przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota.
Powstała jako osiedle górników wydobywających złotonośny piasek w dol.
rz. Kaczawy, stąd najstarsza, wsch. część miasta zachowała polską nazwę Kopacze. Prawa miejskie już 1211 czynią miasto jednym z najstarszych w Polsce. Rozwój miasta przerwany przez najazd Tatarów (Mongołów) 1241.
Po upadku górnictwa do dalszego rozwoju miasta przyczyniło się położenie na ważnym szlaku handlowym z Wrocławia do Łużyc, a po wojnie 30-letniej XVII i XVIII w., tkactwo i handel tkaninami. XVI w. słynne gimnazjum, ożywiony ośrodek kulturalny.
Wokół podłużnego, pochyłego rynku (pozostałość placu d. osady przedlokacyjnej) domy mieszczańskie XVI-XVIII
nad Kaczawą. Doroczne płuczki złota, organizowane przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota. <br>Powstała jako osiedle górników wydobywających złotonośny piasek w dol. <br>rz. Kaczawy, stąd najstarsza, wsch. część miasta zachowała polską nazwę Kopacze. Prawa miejskie już 1211 czynią miasto jednym z najstarszych w Polsce. Rozwój miasta przerwany przez najazd Tatarów (Mongołów) 1241. <br>Po upadku górnictwa do dalszego rozwoju miasta przyczyniło się położenie na ważnym szlaku handlowym z Wrocławia do Łużyc, a po wojnie 30-letniej XVII i XVIII w., tkactwo i handel tkaninami. XVI w. słynne gimnazjum, ożywiony ośrodek kulturalny. <br>Wokół podłużnego, pochyłego rynku (pozostałość placu d. osady przedlokacyjnej) domy mieszczańskie XVI-XVIII
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego