Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
się dziejami najnowszymi. Znaczna ich część bowiem dopiero w III Rzeczypospolitej wkroczyła na trudną drogę odzyskiwania wiarygodności.
Wspominani już historycy z kolejki, oczekujący na swój czas wykładowy, musieli się zawsze liczyć z tymi poglądami słuchaczy, które ukształtowała tradycja rodzinna i własne doświadczenia życiowe.
Dotyczy to zresztą nie tylko Polski i Polaków, skoro nasz niedoszły kolega, Anatole France (zaczął swą pracę pisarską od arcynudnej książki o Joannie d'Arc), pisał, ze zbytnim chyba pesymizmem, iż nie należy epatować czytelnika nowymi poglądami czy oryginalnością myśli. Nie lubi on bowiem tego, "by go zadziwiać.
W historii szuka tylko starych bredni, które już zna. Jeśli spróbujesz
się dziejami najnowszymi. Znaczna ich część bowiem dopiero w III Rzeczypospolitej wkroczyła na trudną drogę odzyskiwania wiarygodności.<br>Wspominani już historycy z kolejki, oczekujący na swój czas wykładowy, musieli się zawsze liczyć z tymi poglądami słuchaczy, które ukształtowała tradycja rodzinna i własne doświadczenia życiowe.<br>Dotyczy to zresztą nie tylko Polski i Polaków, skoro nasz niedoszły kolega, Anatole France (zaczął swą pracę pisarską od arcynudnej książki o Joannie d'Arc), pisał, ze zbytnim chyba pesymizmem, iż nie należy epatować czytelnika nowymi poglądami czy oryginalnością myśli. Nie lubi on bowiem tego, "by go zadziwiać.<br>W historii szuka tylko starych bredni, które już zna. Jeśli spróbujesz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego