Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
Jeziora tego typu występują dość powszechnie na kuli ziemskiej, m.in. w Górach Dynarskich, na Kaukazie, na Wyżynie Szwajcarskiej, w Himalajach, Alpach, na Florydzie, Jamajce, w południowej części Australii lub też na polesiach Zachodnim i Brzeskim.

Typ 2. Jeziora poljowe lub tektoniczno-krasowe często leżą w rozległych obniżeniach powierzchniowo bezodpływowych. Polja tworzą się przez łączenie uwałów i dolin, mają najczęściej wydłużony kształt, równoległy do głównych struktur tektonicznych. Jeziora tego typu są odwadniane najczęściej przez systemy ponorów. Przykładem tego typu mogą być jeziora: Szkoderskie, Vransko i Prokljansko.

Typ 3. Jeziora krawędziowe stanowią odmianę jezior krasowych powstających w efekcie intensywnego procesu krasowienia w
Jeziora tego typu występują dość powszechnie na kuli ziemskiej, m.in. w Górach Dynarskich, na Kaukazie, na Wyżynie Szwajcarskiej, w Himalajach, Alpach, na Florydzie, Jamajce, w południowej części Australii lub też na polesiach Zachodnim i Brzeskim.<br><br>Typ 2. Jeziora poljowe lub tektoniczno-krasowe często leżą w rozległych obniżeniach powierzchniowo bezodpływowych. Polja tworzą się przez łączenie uwałów i dolin, mają najczęściej wydłużony kształt, równoległy do głównych struktur tektonicznych. Jeziora tego typu są odwadniane najczęściej przez systemy ponorów. Przykładem tego typu mogą być jeziora: Szkoderskie, Vransko i Prokljansko.<br><br>Typ 3. Jeziora krawędziowe stanowią odmianę jezior krasowych powstających w efekcie intensywnego procesu krasowienia w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego