Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
zapożyczenia skądś kwituje (Z Anakreonta, Z greckiego). Taka stylizacja tytułów wyznacza siatkę relacji, w której doświadczenia lekturowe znalazły się obok przeżyć osobistych, stereotypy literackie obok niepowtarzalnych zdarzeń. Czynnikiem scalającym tę rozmaitość jest centralna perspektywa podmiotowa: poeta, który czyta, rozmyśla, rozpamiętuje, rozdaje ukłony i przycinki.
Scaliger ceni epigramat za zaskakującą pointę, Rej opowiada anegdotę często bez pointy - jakby dla samej przyjemności opowiadania, dla rodzajowości i kolorytu zdarzenia. Fraszka Kochanowskiego ma pointę, tyle że nie jest to pointa oparta na niespodziance, lecz na celnym i wyostrzonym wykończeniu myśli prowadzonej od początku utworu. Na przykład we fraszce O kaznodziei z ksiąg wtórych czytamy:

Pytano
zapożyczenia skądś kwituje (Z Anakreonta, Z greckiego). Taka stylizacja tytułów wyznacza siatkę relacji, w której doświadczenia lekturowe znalazły się obok przeżyć osobistych, stereotypy literackie obok niepowtarzalnych zdarzeń. Czynnikiem scalającym tę rozmaitość jest centralna perspektywa podmiotowa: poeta, który czyta, rozmyśla, rozpamiętuje, rozdaje ukłony i przycinki.<br>Scaliger ceni epigramat za zaskakującą pointę, Rej opowiada anegdotę często bez pointy - jakby dla samej przyjemności opowiadania, dla rodzajowości i kolorytu zdarzenia. Fraszka Kochanowskiego ma pointę, tyle że nie jest to pointa oparta na niespodziance, lecz na celnym i wyostrzonym wykończeniu myśli prowadzonej od początku utworu. Na przykład we fraszce O kaznodziei z ksiąg wtórych czytamy:<br><br>&lt;q&gt;Pytano
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego